Ders Çalışma Metodları - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

16 Nisan 2017 Pazar

Ders Çalışma MetodlarıDers çalışmak bir çok öğrencinin sıkılarak yaptığı veya hiç yapmadığı bir fiil. Bazen de çok çalışılsa bile verim alınamıyor. 

Peki verimli çalışma nasıl olur? 

Bilgiler nasıl akılda kalır?

Etkin ders çalışma metodları bu yazıda..............


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Araştırmalar insanın ortalama en fazla bir saat bir konuya yoğunlaşabildiğini göstermiştir. 


Saatlerce aralıksız çalışmak, çalışılması gereken konuları son günlere bırakmak, hep aynı dersi çalışmak veya isteğe göre, yani hangi ders çalışılmak isteniyorsa ona çalışmak en sık rastlanılan yanlış çalışma örnekleridir. 

Ders çalışılması kadar, nasıl çalışılacağının bilinmesi de başarıda önem taşımaktadır ve belki çalışmak kadar önemlidir. 


İnsan hayatı boyunca her gün yeni bir şeyler öğrenmektedir, özellikle hayata hazırlanan öğrencilerimizin öğrenmeyi en etkili bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için öğrenme metotlarını uygulamaları gerekmektedir. 
Yani öğrenme kadar öğrenmeyi öğrenme de oldukça önem taşımaktadır. 

Dağınık , düzensiz çalışmaların verimi düşürdüğü açıktır. 


Düzenin , disiplinin , sistemin olduğu yerde başarı da uzak değildir. Aşağıda öğrencilerimizin çalışırken uygulamalarını önereceğim metodlar bulunmaktadır. 


Hepinize başarılar.  • Ders çalışma süreleri 50 dk olmalı, fazla aralıksız ders çalışılmamalı, çalışma zamanı uzun olsa bile 50 dk çalışıp 10 dk dinlenmeli.
  • 50 dakikalık çalışma süresinin tamamı yeni konu çalışımı veya soru çözümü olmamalı, 35-40 dk çalışma , 10-15 dk. da çalışılanın tekrarı olmalı. (etkin öğrenmede tekrar en önemli unsurlardan biridir)
  • Aynı ders 3-4 ders saatinden fazla çalışılmamalı , farklı dersleri çalışırken bir taraftan beyin dinlenmekte ve öğrencinin motivasyonu daha üst seviyede olmaktadır. Hep aynı yemek yenirse hayat nasıl olurdu acaba İstenilen ders değil ihtiyaç olunan ders öncelikle çalışılmalıdır. Genelde öğrenci çalışmayı istemediği derslerde başarısızdır. Bu derslerden kaçmak yerine , üstüne gitmeleri , anlamaya çalışmaları en azından denemeleri gerekmektedir. Kendi kendilerine altlarından kalkamayacak seviyede dersten kopmuşlarsa, çevrelerindeki konuya vakıf kişilerden yardım istemeli ve derse çalışmaya devam etmelidirler.
  • Çalışma programı yapılmalıdır. İyi bir programla öğrenci hem derse hem oyuna ve sosyal faaliyetlere vakit ayırabilmektedir. Ama programı yapmaktan çok uygulanması daha önemlidir , uygulanmayan bir programın hiçbir işe yaramayacağı açıktır. Herkes program yapar ama sadece uygulayanlar başarılı olur.
  • Dersler mümkün olduğunca yazarak çalışılmalıdır. Yazarak çalışmak , okuyarak çalışmaya oranla çok daha etkilidir. Sayısal, sözel tüm dersler yazarak çalışılmalı, bol egzersizle pekiştirilmelidir. Özellikle sayısal dersler okunarak kesinlikle çalışılmaz. Okulda yapılan tüm örnekler çözülmeli, ekstra alıştırmalarla takviye edilmeli, konuların özeti çıkarılmalıdır. Aksi taktirde yani yeterli egzersiz yapılmaz ve konu pekiştirilmezse öğrenci konuyu anlamış olsa bile değişik soru tiplerini yapamaz, bildiklerinde de takılır sonuca, gidemez. Emek vermeden başarı gelmez.


Bora Arslantürk

boramat@gmail.cometiketler: ders nasıl çalışılmalı? , ders nasıl çalışılır? , ders çalışma metodları nelerdir? , Verimli Ders Çalışma Teknikleri,  Etkili Ders Çalışma Teknikleri , VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI, ders çalışmak istemiyorum ne yapmalıyım, canım hiç ders çalışmak istemiyor sınavım var , Ders Çalışma Yöntemleri

Post Top Ad