Planlı çalışabilmek - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

5 Mayıs 2018 Cumartesi

Planlı çalışabilmek


Zamandan ve sonuçtan verim istiyorsanız planlı çalışmalısınız.

Ancak planlı çalışabilmek de ayrı bir meziyet ve gayret gerektiriyor.

Planlı çalışabilme kavramını mercek altına alıyoruz.

Peki neden planlı, programlı çalışamıyoruz?

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Hepimiz veya çoğumuz birşeylerle uğraşıyoruz.İşimiz gereği yapmamız gerekenler, kendi özel çalışmalarımız, öğrenci isek ödevler, çalışılması gereken konular, ev hanımı isek daha derli toplu iş yapabilme, o gün yapılacak yemekler vs...

Sonuç itibari ile hemen herkes bir şeylerle uğraşıyor, bir şeyleri daha güzel yapabilmek, başarılı olabilmek istiyor.Hiçbir şeyle uğraşmayan kişiler zaten yanlış yoldadır ve serseri mayın gibi birilerine birşeylere patlayabilirler. Güzel bir söz vardır "İşi ile uğraşandan kimseye zarar gelmez".

Ancak yine bu çoğunluğun çoğunluğu bu uğraşlarda, işlerde planlı çalışamıyor. Buna bağlı olarak da verimli çalışamıyor, çok vakit gidiyor ama az sonuç alınıyor.
Burada planlama devreye girmeli.
Yani çalışıyoruz, uğraşıyoruz ama işe koyulmadan önce neyi, nasıl, ne zaman ve ne şekilde yapabileceğimizi düşünmüyoruz. Öyle bir ucundan başlıyoruz. Plansız programsız olduğumuzdan bir bakmışız işi bırakıp telefon kurcalıyoruz, bilgisayara veya tv ye bakıyoruz, böylelikle ömür akıyor gidiyor verimsiz bir şekilde.

Planlama ve dolayısı ile düzen çok önemli.
İyi bir planlama ve disiplin ile zaman en iyi şekilde değerlendirilebilir, çünkü zaman da çok önemli ve sonsuz değil.

Planlı programlı çalışan; ne zaman neyi ne şekilde yapacağını bilir ve bu motivasyonu da arttırır, ortada bir çalışma modeli ve hedef vardır, süre bellidir, iş güç bellidir.

Üniversite sınavına çalışan bir öğrenciyi düşünelim;
Çalışması gereken çok sayıda ders, daha çok sayıda konu, çok daha çok sayıda alt konu başlığı-soru tipi vardır. 

Plansız bir çalışma ile, canının istediği zaman canının istediği dersi çalışma ile potansiyeline yaklaşamaz ve nitekim çok sayıda örneği çevremizde vardır.

İşin başında önce elindeki zamanı masaya yatırmalı, günde çalışabileceği süreyi hesaplamalı, derslere ayıracağı (önemlerini ve zorluklarını da dikkate alarak) zamanı planlamalı, doğru kaynak seçimi ile bu kaynakları elinde olan sürede planı ölçüsünde değerlendirmelidir.

Tabi planlama ile iş bitmez ayrıca bu plana uymak gereklidir.Yine pek çok kişi plan program yapıp durmakta ama kendi yaptığı plana uymamaktadır.

İş güç ne olursa olsun işin başında bu işin nasıl yapılabileceği ile ilgili kafa yormak, plan-program yapmak ve bu plana uymak çok daha kısa sürede daha kaliteli sonuçlar doğuracaktır.

İnsan pek çok şeyi başarabilir yeter ki bunlar hakkında düşünsün, kafa yorsun.

Malesef düşünme, uğraşma tembelliği de çok yaygın.
En ufak bir şeyi bile başkasına havale etme, uğraşmama, emek harcamama gibi de alışkanlıklar çok yaygın.

Neyse bu başka bir konu....


Bora Arslantürk
boramat@gmail.com

son haberler

Post Top Ad