Bu besinler okul başarısını artırıyor! - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

28 Nisan 2017 Cuma

Bu besinler okul başarısını artırıyor!


Beslenme sağlık açısından çok önemli.

Sağlıklı bir insan aynı zamanda sağlıklı düşünebilen, sağlıklı ve yeterli uyuyabilen insandır.

İyi beslenme zihinsel faaliyetleri de olumlu etkiler ve öğrenci okul başarısını da arttırır.

Okul başarısını arttıran besinler haberimizde....


Okulların başlamasıyla birlikte yeme düzeni değişen çocukların sağlıklı bir beden ile zihin gelişimi ve okul başarısı için doğru besinleri yeterince tüketmeleri çok önemli. 

Çünkü yapılan çalışmalar; okul çağındaki çocuklarda büyüme, gelişme ve okul başarısının doğrudan beslenmeyle ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. 

Örneğin süt ile yoğurt çocuğun zihinsel gelişimi ve dikkat kabiliyeti üzerinde anahtar rol üstlenirken, kuru baklagiller de daha güçlü bir hafızaya sahip olmalarını sağlıyor.Çocukların bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeleri aynı zamanda hastalıklardan da korunmalarını sağlarken, ileriki yıllarda diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri ile karşılaşma riskini de düşürüyor. 

Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, okul çağındaki çocukların beslenme listesinde mutlaka bulunması gereken besinleri sıraladı.


Yumurta

Yumurtada bulunan proteinin vücut tarafından kullanılabilirliği oldukça yüksek. İşte bu nedenle, “En kaliteli protein kaynağı nedir?” sorusunun yanıtı; 
“yumurta” oluyor. 

Beyin fonksiyonları için önemli olan kolin ve A, D, E gibi vitaminleri barındıran yumurta okul çağı çocuklarının beslenmelerinde hafızayı güçlendiren besinlerin başında geliyor ve önemli bir rol oynuyor. 

Yumurtayı her gün haşlayarak, sebzeli veya peynirli omlet şeklinde ya da yumurtalı ekmek olarak, çeşitli şekillerde pişirerek çocuğunuzun bıkmadan yemesini sağlayabilirsiniz.


Günde 2 bardak süt-Süt -Yoğurt

Önemli bir protein kaynağı olan süt ve yoğurt, büyüme ile gelişme, dokuların onarımı, güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için olmazsa olmaz besinlerden. 

Ayrıca içeriğindeki çinko ile zihni açıyor, bu sayede çocuğunuzun derslerinde daha başarılı ve dinamik olmasını sağlıyor. 

Okul çağı çocuklarında artan enerji ihtiyacı, kalsiyumu yeterli alma gerekliliği de göz önünde bulundurulduğunda, çocukların günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmeleri gerekiyor.


Balık

Balık omega 3 yağ asidinden zengin bir besin olması sayesinde kalbi koruyor. Ayrıca iyot içeriği ile zeka gelişimi üzerinde olumlu etkisiyle de öne çıkan, kaliteli bir protein kaynağı. 

Okuldaki başarıyı arttırmanın, zihinsel performansı güçlendirmenin ve kalp hastalıklarından korunmanın sırrı, haftada 2-3 kez balık tüketmekten geçiyor. Izgara, fırında veya buğulama şeklinde tüketilen balık hem çocukların genel sağlık durumunu iyileştiriyor, hem de daha başarılı olmalarına yardım ediyor.


Ceviz

Faydaları saymakla bitmeyen cevizin kalp hastalıkları, diyabet, kolesterol, bazı kanser türleri üzerine etkili olduğu biliniyor. Bu faydalarının yanı sıra, görüntüsü aynı beyin gibi olan ceviz öğrenme fonksiyonlarını da geliştiriyor ve hafızayı güçlendiriyor. 

Bu etkisi sayesinde düzenli ceviz tüketen çocukların dersleri kavrama yeteneğinin daha yüksek olduğu biliniyor. Çocuğunuzun kahvaltıda veya ara öğünlerden birinde 2-3 tam ceviz yemesinde fayda var.
  

Tam buğday

B vitamini ve posa içeriği ile ön plana çıkan tam buğday, çocukların okuldaki performansına katkı sağlıyor. Örneğin kan şekerindeki ani dengesizlikleri önleyerek çocukların okulda uyuklamalarını önleyebiliyor. 

Tam buğday ekmeği, tam buğday unu kullanılarak yapılmış bir dilim kek ve krep hem çocukların seveceği hem de derslerinde başarıyı arttıracak sağlıklı bir seçim olacaktır.


Pekmez

Demir eksikliğinin yol açacağı konsantrasyon bozuklukları, derse odaklanamama sorunları, dolayısıyla okul performansında düşüklüğün önüne geçebilmek için çocukların demiri yeterli almaları çok önemli. 

Kahvaltıya veya herhangi bir ara öğüne 1 tatlı kaşığı pekmez ilave edip, demir içeriğinden yararlanarak çocuğunuzun okul başarısını arttırabilirsiniz. Ayrıca, pekmez kalsiyum minerali açısından da zengin olduğu için kemik gelişimi için de oldukça faydalı.
   

Kırmızı et

Kırmızı et proteinin yanı sıra demir, çinko ve B12 vitamini içeriği ile okul çağı çocuklarının beslenmesinde öne çıkıyor. Merkezi sinir sisteminde görev yapan ve zeka gelişimi ile ilişkili olan çinkonun en önemli kaynağı kırmızı ettir. 

B12’nin unutkanlık için birebir olduğu biliniyor ve yapılan çalışmalar, B12 düzeyi düşük çocukların okul başarısının da düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle çocuklar haftada 2-3 kez kırmızı et tüketmeli. Kırmızı etin içinde bulunan demirden maksimum düzeyde faydalanmak için, etin yanında C vitamininden zengin limonlu bir salata tercih edin.


Kuru baklagiller

Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagiller bitkisel kaynaklı protein içermelerinin yanı sıra posadan zengin, vitamin ve mineral deposu besinlerdir. 

Yapılan çalışmalar; özellikle içerdikleri demir ve folik asidin beyin gelişimi için gerekliliği olduğunu kanıtlıyor. Çocukların daha güçlü bir hafıza için haftada 2-3 kere kuru baklagil tüketmeleri çok önemli.


Kalp ve göz sağlığı için sarı meyveler yedirin!

3-4 porsiyon meyve, sebze şart!

Vücudun sağlıklı çalışmasını ve hastalıklardan korunmayı sağlayan vitaminler ile sağlıklı bir sindirim sistemi, düzenli kan şekeri düzeyi ve kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış posayı buluşturan meyve ve sebzeler, okul çağı çocuklarının mutlaka tüketmeleri gereken bir besin grubu. 

Çocukların günde mutlaka 3-4 porsiyon meyve-sebze yemeleri gerekiyor. Meyve ve sebzelerde de çeşitlilik arttırmalı, renkli beslenilmeli. 

Örneğin; rengini karotenoid pigmentinden alan turuncu veya sarı renkli meyve-sebzeler kalp hastalıkları ve göz sağlığı, mor meyve-sebzeler kalp sağlığı için önemli ve rengini klorofil pigmentinden alan yeşil meyve-sebzeler kansere karşı koruyucu oluyor.

Eeee tabi ki çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için en büyük görev ebevenylere düşüyor.

Besin takibi, sağlıklı yiyeceklerin özendirilmesi, küçüklükten itibaren alıştırma çok önemli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad