Zamanın Yönetimi - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

14 Nisan 2018 Cumartesi

Zamanın Yönetimi


Zaman en kıymetli hazinedir.

Zaman kadar zamanın yönetimi de çok ama çok önemlidir.

Bu yazıda "Zamanın yönetimi nasıl olmalı?" sorusuna cevap bulmaya çalışıyoruz.Kimine zaman yetmez kimi için de zaman geçmez....
İnsan kısa süreliğine dünyaya geliyor, vakti dolunca da gidiyor.Süre kısıtlı ve burada yaşanılan deneyimler, acılar, lezzetler, başarılar, heyecanlar, mutluluklar, aşklar vs zamana bağlı olduğu için belki de onu her türlü kıymet ölçüsünden; paradan, altından, elmastan daha kıymetli yapıyor.

Zamanın kıymetini bilen, hergün bir önceki günden daha ileride, daha bilgili olmak isteyen, hedefleri olan, dünyada kendine verilmiş hayat fırsatının farkında olan insanlara günde 24 saat yetmez.

O gün yapmayı düşündüğünün birçoğunu yapamadan gün biter.Dolayısı ile zamanın kıymetinin bilinmesi kadar zamanın kullanımı ve belki daha profesyonel ifade ile "zamanın yönetimi" çok önemlidir.

Zamanın yönetimi mantıklı, sağlıklı planlama ile başlar. Planlama, zamanın daha verimli kullanılmasını beraberinde getirir.Hangi konuyla, proje ile uğraşırsak uğraşalım belli bir süre sonra, tecrübe kazanınca harcanacak zaman da tahmin edilebilir. Dolayısı günlük planı yaparken o gün yapılabilecek , gerçekçi bir planlama yapılmalıdır.

Kimimiz öğrenci, kimimiz çalışan sonuç itibari ile yapmak zorunda olduğumuz işlerimiz var. Ayrıca insan sürekli çalışamaz, bazen çalışmak çok zevkli gelebilir ve uzun saatler işimizle vakit geçirebiliriz.

Mesela bilgisayar ile çalışıyor isek, sürekli hareketsiz kalmak ciddi sağlık problemleri doğurabilir bu nedenle planlama yaparken spor ve eğlenceli aktivitelere de zaman ayrılmalıdır. 

Sürekli çalışmaktansa dengeli, aralarda dinlenerek, spor ve eğlenceye de zaman ayrılan planlama daha verimli olacaktır.Sürekli çalışmak doğru olmadığı gibi, sürekli eğlenmek, vakit öldürmek de doğru değildir.

Tüm bu çizdiğimiz çerçeve uyarınca aşağıdaki madde leri dikkate alarak planlama yapabiliriz.


Günlük planlama yaparken;

• Yapmak zorunda olduğumuz işler dikkate  alınmalı

• Aralarda kısa molalar olmalı

• Spor ve eğlenceye de vakit ayrılmalı

• İş yükü O gün yapılabilecek boyutta olmalı

• Bir gün sonranın planlaması o günün akşamı yapılabilir.


Aylık planlama yaparken

• Sürdürülen çalışmaların tahmini bitiş süreleri yer almalı

• Başlanacak çalışmalarda yer alabilir

• Aklınıza gelen yeni fikirler de eklenebilir


Planlamalar için en uygun araç akıllı telefonlardaki not alma veya ajanda uygulamaları olabilir.

Not alma uygulaması ile günlük detaylı planlama; ajanda ile aylık planlama yapılabilir.

Başarı, plan-program, hedef, verimli çalışma iç içe ve birbirini destekleyen kavramlardır.

Zamanı güzel kullanmanız dileği ile....

Bora Arslantürk
boramat@gmail.com


son haberler

Post Top Ad