Bir İbretlik Hikaye: '' Seni Seviyorum '' Demek ! - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

15 Temmuz 2017 Cumartesi

Bir İbretlik Hikaye: '' Seni Seviyorum '' Demek !


Aile.. Belki de hayatın en güzel hediyesidir bu. Fakat herkes her şeyin kıymetini malesef bilmiyor. 

Bir şeyin kıymeti ile ilgili bir örnek vermek istiyorum. Bir şeyi çok isterken değeri %70, ona sahip olduktan sonra değeri %30 ve onu kaybettikten sonra ki değeri %100... 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Sizce de doğru değil mi? Bence çok doğru bir örnek. Ama isterseniz hikayemize geçelim artık.


Bir İbretlik Hikaye:  '' Seni Seviyorum '' Demek !

İşimin yoğunluğu, eşim ve üç çocuğumun beklentileri sebebiyle annemi görme fırsatım pek olamıyordu. O akşam annemi yemeğe ve ardından sinemaya davet ettim. Endişelendi ve hemen “İyi misin, her şey yolunda mı” diye sordu. Annem de geç saatte gelen bir telefonun veya sürpriz bir davetin mutlaka kötü bir anlamı olacağından şüphelenen tipte kadınlardandı.

– “Seninle beraber ikimizin biraz zaman geçirmemizin güzel olacağını düşündüm” diye yanıtladım.

– “Sadece ikimiz mi?” Biraz düşündü ve “Çok isterim” diye cevap verdi.

O cuma, iş çıkışı onu almaya giderken kendimi biraz gergin hissediyordum. Eve vardığımda fark ettim ki o da, randevumuzdan ötürü hafif gergin görünüyordu. Kapısının önünde, paltosunu çoktan giymiş bir şekilde bekliyordu.
Saçlarını yaptırmıştı ve üzerinde babamla kutladıkları son evlilik yıl dönümlerinde giydiği elbise vardı. Bana melekler kadar ışıltılı bir yüzle gülümsedi. Arabaya bindiğimizde:
– “Arkadaşlarıma oğlumla dışarı çıkacağımı söyledim gerçekten çok etkilendiler” dedi. “Randevumuzun nasıl geçtiğini duymak için sabırsızlanıyorlar.”

Gittiğimiz restoran, çok şık olmasa da sevimli, sıcak ve servisin kaliteli olduğu bir mekândı. Annemse, bir kraliçe edasıyla koluma girdi.Yerimize oturduktan sonra ona menüyü okumam gerekmişti, çünkü küçük yazıları göremiyordu.

Ben daha menünün ortalarındayken annemin nemli gözlerle ve nostaljik bir gülüşle bana bakmakta olduğunu fark ettim.

– “Eskiden, sen küçükken, menüleri okuyan bendim, sense meraklı bakışlarla beni dinlerdin” dedi.

Ben de gülümsedim.
– “O zaman, şimdi senin rahat rahat oturma sıran ve ben de okuyarak borcumu ödeyebilirim” dedim.

Yemek boyunca muhabbetimiz çok güzeldi, sıra dışı hiç bir şey olmadı ama eskilerden ve hayatlarımızdaki yeniliklerden bahsederek kaybettiğimiz zamanın birazını telafi etmeye çalıştık. O kadar çok konuştuk ve eğlendik ki film saatini kaçırdık. Akşam annemi evine bırakırken;

– “Seninle tekrar çıkmak isterim ama ancak bu sefer benim seni davet etmeme izin verirsen” dedi ve bir akşam tekrar buluşmaya karar vererek ayrıldık.

Eve geldiğimde eşim yemeğin nasıl geçtiğini sordu:

– “Çok güzeldi” dedim. “Düşünebileceğimin çok üstündeydi.”

Birkaç gün sonra annem aniden ciddi bir kalp krizi sonucu vefat etti. Bu o kadar ani gerçekleşmişti ki, onun için bir şey daha yapma şansım olmamıştı. Birkaç zaman sonra evime, annemle yemek yediğimiz restorandan, ödenmiş iki kişilik bir yemek faturası ve üzerine iliştirilmiş bir not yollandı:

– “Oğlum, bu faturayı önceden ödedim, çünkü seninle kararlaştırdığımız randevu gününe gelemeyeceğimden neredeyse yüzde yüz emindim. Yine de iki kişilik bir yemek ayarladım çünkü bu sefer eşinle beraber gitmenizi istiyorum. Seninle olan o günkü randevumuzun benim için ne anlam ifade ettiğini bilemezsin. Seni Seviyorum.”

O an, “Seni Seviyorum” demenin ve hayatta değer verdiğimiz insanlara hak ettikleri zamanı ayırmanın önemini anladım.Hayata hep gülümseyin. Çünkü hayat üzgünken değil mutluyken güzeldir. Ama her zaman hayat pespembe olacakta değildir. Kimi gün üzgün, kimi gün kızgın, kimi gün ise mutlu olacaksınız. Hep mutlu hep mutlu.... Çünkü hayat kızdığımız, üzüldüğümüz  hatalarla güzeldir. İbret almak, o hatalardan ders çıkarmak en güzel şeydir insanoğlu için.  Bir şeyi yarına ertelemeyin. ''Off, bunu yarın yaparım '' demeyin.  O gün yapın. Ne bileceksiniz öbür gün farklı işlerle uğraşacaksınız.  Belki o gün de yapamayacaksınız. Onun için yarına ertelemeyin işlerinizi. Hayatta mutluluklar sizlere diyerek yazımı bitiyorum bende. Hoşçakalın.

son haberler

Post Top Ad