Tekerleğin Bulunması ve Teknoloji - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

19 Nisan 2017 Çarşamba

Tekerleğin Bulunması ve Teknoloji


Tekerleğin bulunması teknolojinin temeli olmuştur.

Pek çok araç, gereç, makine tekerlek mantığındaki parçalar ile var olur.

Tekerlek ve teknoloji arasındaki ilişkiyi yazımızda bulabilirsiniz.


Tekerleğin bulunması ve günümüz teknolojisinin nasıl bir bağlantısı olduğunu merak edenleri buraya alalım.Belki sürekli gördüğümüz araçları ve tekerlerini ayrı düşünmüyoruzdur. 

Ama şöyle bir gerçek var ki insanlık medeniyetini günümüze taşıyan en önemli icatlardan birisi tekerleğin bulunması ve buna bağlı olan diğer buluşlardır.İlk zamanlar tekerlek bir bütün olarak kullanılırdı daha sonra parçaların birleştirilmesiyle tekerlek diye bileceğimiz basit yapıya ulaşılmıştır. 

Bu basit yapının ilk kullanıldığı yer çömlekçilerin günümüzde hala kullanmakta oldukları çömlek tekerleğidir.Daha sonra ise basit tekerlek yapısının görüldüğü diğer yapı su değirmenleridir.Biraz daha gelişmesi ama kullanım mantığı aynı şekilde olan tekerlekler üzerine dişliler yapılmış günümüz dişli yapıları elde edilmiştir. 

İlk kalıntıları ise M.Ö. 2000’lere dayanmakta olan dişliler günümüzde saatlerde, bisikletlerde vb. yapılarda kullanılmaktadır.Bir diğer tekerleklekten gelmiş buluş çeşidi ise makaralardır.

Kaldıraç olarakta kullanılar makaraların geçmişi M.Ö. 800’lere dayanmaktadır.Daha sonra daha hızlı gelişmeler yaşanmaya başlamıştır buhar basıncı ile çalışmaya başlayan motorlar icat edilmiştir.İlerleyen zamanla birlikte buhar gücünün yerini motor gücü aldı, ama tekerleğin basit yapı ve mantığının kullanım alanı genişleyerek devam etti.

Tabiki tekerleği icadı sadece motorlu taşıtlarda kullanılmayla kalmadı tam tersine daha farklı alanlarda kullanılacak yeni şeyler için ilham kaynağı oldu nasıl mı?


Tekerleğin bulunuşundan esinlenilerek bulunmuş  diğer icatlar ise şöyle;Gemi dümenide bir tekerlek türüdür.


İlk gördüğümüzde birçoğumuz onu bir tekerleğe benzetmiş olabilir tabi, doğru tahmin hatta ingilizcesi de tekerlek kelimesiyle aynı kullanılan bu buluşun esinlenilmiş olduğu şey bir tekerlek ki dümenin ingilizce karşılığı tekerlek ile aynı.Dönme dolapta tekerlekten esinlenilmiş bir türdür.


Başka bir şey daha, evet! ilk görüşte vay dediğinizi duyar gibiyim ya da zaten biliyorduk diyenlerinizde olabilir. Ama kimsenin aklına tekerleğin büyüyüp bir eğlence merkezinin gözdesi olacağı gelmemiştir.
Başka bir örnek daha…

Evet, başka bir örnek daha bu aletinde tekerlekten türeme olduğunu söylersek çok mu şey söylemiş oluruz acaba?…

Gün içinde bu gördünüz örneklerden daha fazlası ile karşılaşıyoruzdur ama bunların tekerleğin icad edilmesiyle gelişmiş şeyler olduğunu ve günümüz teknolojisine bizi ulaştırdığını biliyor muyduk?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad