Su İçmek,Bağırsak Kanserinden Korunmada Önemli Etken - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

15 Ağustos 2019 Perşembe

Su İçmek,Bağırsak Kanserinden Korunmada Önemli Etken

Hayatın kaynağı olan suyun ne denli önemli olduğu ile ilgili bir bilgiyi daha paylaşıyoruz.

Suyun temeizleyici özelliği kanseri de önlüyor.

Su içmenin önemine değinen Prof. Dr. Turgut İpek,suyun kalın bağırsakları yıkama görevi gördüğünü ve kalın bağırsak kanserinden korunmada önemli bir etken olduğunu da söyledi.Kalın bağırsak kanserleri yani kolorektal kanserler dünyada en sık görülen 4. kanser türü olduğunu belirten Prof. Dr. Turgut İpek, kadınlarda akciğer ve meme, erkeklerde akciğer ve prostat kanserinden sonra her iki cinste de en sık görülen kanser türünün kalın bağırsak yani kolorektal kanserleri olduğunu belirtti.

Kolorektal kanserlerin iyi tedavi edilebilmesi için erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. İpek şunları söyledi:

"Kalın bağırsağın çıkış bölümüne rektum diyoruz.

Onun dışında bir de sağ ve sol bölümleri vardır.

50 yaşın üstündeyseniz, aniden halsizlik oluştuysa, karın ağrınız varsa, elinize karnınızda bir şişlik geliyorsa sağ kolon kanseri olma riskiniz yüksektir.

Sol kolon daha dardır o yüzden belli bir süre sonra aniden oluşan kabızlık ve ardından da aniden oluşan ishaller gelişir.

Ama kalın bağırsak kanserlerinin en önemli belirteci kanamadır.

Kalın bağırsak kanseri riskinizi anlamak için en basit test gaitada gizli kandır.

Eğer çok et yiyorsanız, aspirin alıyorsanız gaitada gizli kan çıkabilir.

O zaman 3 gün diyet yapıp ilacı keserek tekrar gaita örneği verebilirsiniz."


"SU İÇMEK KALIN BAĞIRSAĞI YIKAR"

Beslenmenin kalın bağırsak kanserlerde çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. İpek, tüketilmesi ve kaçınılması gereken yiyecekleri de anlattı: "Kalın bağırsak kanserlerinde kötü etki yapan mekanizmalar vardır.

Örneğin doymuş hayvansal gıdalar. Tereyağ dediğimiz yağ tipi, kırmızı et kalın bağırsak kanserlerinde önemli bir yer tutar. Çok pişirdiğimiz kırmızı et kalın bağırsakta karsinogenes dediğimiz kanserin oluşumuna neden olan bir etki mekanizmasına sahiptir.


Ayrıca obezite de yine kalın bağırsak kanserinde etkendir.

Meyve ve sebze yemek, lifli gıda yemek kalın bağırsakta hareketi hızlandırır yani büyük abdestinizi daha çabuk yapmanızı sağlar.

Bu da aldığınız tüm o kanserojen maddelerin bağırsağınızda daha az sürede kalmasına neden olarak etkileşimi daha aza indirger.

Bunun dışında kalsiyum, folat içerikli yiyecekler bizim için çok önemlidir.

Bir de haftada 7 saat yani günde 1 saat yürüyüş yapmak ve bol su içmeniz gereklidir.

Su içmek kalın bağırsağı yıkar.

Bir nevi detoks yapmaya çalışacaksınız yani vücudunuza aldığınız kanserojen maddeleri bir an önce vücudunuzdan atmaya çalışacaksınız."

Alternatif Cerrahi Teknikler Var

Prof. Dr. İpek kalın bağırsak kanserlerin tedavisinde ameliyat sonrası kalıcı torba gibi hastaların istemediği bazı sonuçlar olduğunu ancak alternatif cerrahi tekniklerin de artık olduğunu belirtti.

Özellikle bu kanserlerin çoğu makata yakın, çıkış bölümünde oluştuğu için bu bölgelerdeki kanserlerde yapılan ameliyatlarda, ister açık ameliyat yapın, ister laparoskopik yapın mutlaka kesiler yapıyorsunuz ve geçici de olsa bir torba kullanmanız gerekiyor.

TEM yöntemi makattan yapılan işlem olup torbaya gerek kalmadığı gibi radyoterapi ve kemoterapiye de gerek kalmıyor, ancak bundaki kuralımız, kanserin erken yakalanmış olması dedi.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad