Dondurulmuş halde 50 yıldır bekliyor. - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

11 Nisan 2017 Salı

Dondurulmuş halde 50 yıldır bekliyor.


James Bedford isimli ABD vatandaşı, 12 Ocak 1967'de 73 yaşındayken cryo tüpüne girerek kendini donduran ilk insan olmuştu. 

Bilim kurgu filmlerindeki teknolojiler gün gelir gereçek olur ve uzun süreli yolculuklar bir nevi zamanı durdurma niteliğindeki dondurma-uyku ile mümkün oluyordu.

Kur'an da da yüzlerce yıl uyuyup yaşlanmadan uyananlardan bahsediliyor....


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

O günden bu yana ise tam 50 yıl geçti. Böbrek kanseri olduğu ve tedaviye cevap vermediği için ölümü beklenen Dr. James Bedford, ileride hastalığa bir çözüm bulunacağı ve dondurulmuş insanları geri döndürmenin bir yolunun keşfedileceği umuduyla, kendi isteği ile cryo tüpüne girmişti.
Tedavi mümkün değil o zaman donduralım

James Bedford o günden beri resmen ölü kabul ediliyor ancak tıbben tam anlamıyla ölü olmadığı biliniyor. Organları bozulmadan 50 yıldır cryo tüpünde buz kesmiş halde bekleyen Bedford, donmuş insanları organlara hasar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğunda, tekrar hayata döndürülecek. 

Bilim insanları bu operasyonun sonucunda, Bedford'un organlarının yeniden çalışmasını umuyorlar ancak henüz bilim o düzeyde değil. Ayrıca Bedford'un uyandırılması için böbrek kanserine de kesin çare bulunması gerekiyor.

Bedford'u donduran bilimsel topluluk, bu deney için Bedford'u ücretsiz olarak dondurmuştu ancak daha sonra bu yöntem ölümcül hastalar arasında çok popüler oldu ve zengin ama amansız hastalığa yakalanmış pek çok kişi, büyük paralar ödeyerek kendilerini dondurmuştu. 

Bilim, insanları dondurup tekrar çözmeyi başarabilirse gelecekte bu yöntemle uzak yıldızlara yüzlerce yıl sürecek yolculuklar düzenleyecek uzay kaşiflerinin ortaya çıkması da bekleniyor. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad