Kan Hakkında Bilmediğimiz Enteresan Bilgiler - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

8 Eylül 2018 Cumartesi

Kan Hakkında Bilmediğimiz Enteresan Bilgiler


Vücudumuzun en önemli yapı taşı olan kan, hayatımızın taşıyıcı gücüdür. 

Peki bu kadar önemli olan kanımız hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? 

Bazılarına son derece şaşıracaksınız.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

 İşte damarlarınızda akan kan hakkında 20 ilginç bilgi:
1. Yapacağınız yarım litrelik bir kan bağışı 3 insanın hayatını kurtarabilir.


2. Yeni doğmuş bir bebeğin vücudunda, yalnızca bir fincanı dolduracak kadar kan bulunur.3. Eğer 1,200,000 sivrisinek aynı anda kanınızı emerse, vücudunuzdaki tüm kan tükenir.4. Yalnızca dişi sivrisinekler kan emer. Erkek olanları vegandır.5. Eğer yetişkin bir insanın vücudundaki tüm kan damarları uç uca eklenseydi, damarlarımız 160,000 kilometrelik bir uzunluğa sahip olurdu.6. James Harrison isimli bu adam, toplamda 1,000 kez kan bağışı yapmış ve kan uyuşmazlığından muzdarip olan 2 milyon çocuğun hayatını kurtarmıştır.7. Kalbiniz, yaşamınız boyunca 1,5 milyon varil kan pompalayacaktır. Bu miktar, 200 adet tırın taşıyabileceği kadar büyük bir miktardır.8. Hamileliğin 20. haftasına gelindiğinde, bir kadının vücudundaki kan miktarı %50 oranında artış gösterir.9. Bir kırmızı kan hücresinin tüm vücudunuzu dolaşması yalnızca 30 saniye alır.10. Hindistan cevizi suyu, acil durumlarda kan yerine kullanılabilmektedir.11. Vücutlarımızda 0.2 miligram altın bulunmaktadır ve bunun büyük kısmı kanımızda yer almaktadır.
12. Vücut ağırlığımızın %8'lik kısmını kanımız oluşturmaktadır.

13. Sivrisineklerin en çok sevdiği kan grubu "0"dır.

14. Brezilya'da yaşayan Bororo kabilesi üyelerinin tüm üyeleri "0" kan grubuna sahiptir. Kabile, bu anlamda dünyada çok ender bulunan bir özelliğe sahiptir.15. 16. ve 17. yüzyıllarda insanlar, baş ağrısından epilepsiye kadar pek çok hastalığın tedavisi için insan kemiği, kanı ve yağını tüketiyorlardı.16. Et yiyen bir insan, yılda ortalama bir gazoz şişesini dolduracak kadar kan tüketmektedir.

17. Gökyüzüne baktığımız zaman gözümüzün önünde uçuşan beyaz noktalar, aslında bizim beyaz kan hücrelerimizdir.18. Kanlarında demir değil bakır ihtiva eden hemosiyanin pigmentine sahip oldukları için, örümceklerin, ıstakozların ve salyangozların kanı mavi renktedir.19. Beyaz kan hücrelerimiz, kanımızın yalnızca %1'lik kısmını oluşturmaktadır.


20. Alexander Bogdanov isimli Rus bilim insanı, kanını belirli aralıklarla genç insanların kanıyla değiştirerek ölümsüzlüğe ulaşmayı umdu. Ancak kendisine yanlışlıkla sıtma hastalığına sahip bir gencin kanını nakledince yaşamını yitirdi.
onedio

son haberler

Post Top Ad