Hidrojen Atomlarındaki Pi Sayısı - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

24 Eylül 2019 Salı

Hidrojen Atomlarındaki Pi Sayısı


Pi sayısının hidrojen ile ne alakası var demeyin.

Kuantum dünyası ile matematik dünyasını birleştiren en büyük keşiflerden biri şüphesiz ki pi sayısının formülünün hidrojen atomlarında keşfedilmesi.


Birkaç ay önce bilim insanları pi sayısı formülüne kuantum fiziği dünyasında ilk kez rastladılar.

Pi sayısı bir dairenin çevresinin çapına oranı olarak da bilinen ve matematikte inanılmaz derecede önemli bir yere sahip olan bir sayı bilindiği üzere.

Keşfi de biraz şans işi olmuş diyebiliriz.Nitekim o an bu amaçlı yapılan bir araştırma yokmuş. 

Bilim insanları hidrojen atomunun enerji seviyelerini kuantum mekaniği kullanarak kıyaslarken, bir anda bu formülün fizik dünyasında da rol oynadığını fark etmişler. 

Daha da detaylı söylemek gerekirse keşif, parçacık fizikçisi olan Carl Hagen'ın bir dersiyle yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. 

Daha da detaylı söylemek gerekirse keşif, parçacık fizikçisi olan Carl Hagen'ın bir dersiyle yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. 

Rochester üniversitesinde kuantum mekaniği ile ilgili bir derste öğrencilerine hidrojen atomunun enerji seviyelerini hesaplamaları için, varyasyon prensibi diye bilinen kuantum mekaniksel bir tekniği açıklayan Hagen, tam o anda ilginç bir şeyin farkına varıyor ve oranlarda tuhaf bir trendin olduğunu görüyor. 

Daha sonra bu oranın pi sayısıyla denk olduğu bulunuyor ve böylece fizik dünyasında ilk defa pi formülüne rastlanıyor. 

Öyle ki, 17. yüzyıla ait olan tamamen matematiksel bir formülün, 300 yıl sonra keşfedilen bir fiziksel sistemi karakterize etmesi hakikaten müthiş bir olay. Nitekim bilim dünyası, kuantum mekaniği ve matematik arasında başka hangi sırların saklı olduğunu bir an önce ortaya çıkarmak için şimdiden yoğun bir çalışmaya girişmiş durumda. 

Pi sayısı birçok yönüyle oldukça ilginç özelliklere sahip. Mesela herkesin doğum tarihi, pi sayısının belli bir yerinde kodlanmış durumda. 

Virgülden sonra sonsuz tane basamağı olduğu düşünüldüğü için böyle bir durumun ortaya çıkması da normal. Kendi doğum tarihinin pi sayısının virgülden sonraki kaçıncı basamağında kodlandığını öğrenmek isteyenleri bu siteye alalım. 

Bunun yanı sıra telefon numaranızı da, hayatınızdaki herhangi önemli bir sayıyı da pi'nin virgülden sonraki basamaklarında kodlanmış halde bulabilirsiniz. 

Pi sayısının virgülden sonraki ilk 10 milyon basamağındaki rakamların dağılımı da birbirine oldukça yakın. 

İlk 10 milyon basamaktaki rakamların adetlerini çoktan aza sıralamak gerekirse; 

4: 1,001,903 tane 
5: 1,000,466 tane 
2: 1,000,306 tane 
7: 1,000,207 tane 
9: 1,000,040 tane 
3: 999,964 tane 
8: 999,814 tane 
0: 999,440 tane 
6: 999,337 tane 
1: 999,333 tane 

Müthiş bir yakınlık söz konusu hakikaten. Ne diyelim, matematik ve fiziğin böylesine önemli bir sayı üzerinden birleşmesi gerçekten de muhteşem...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad