Uzay Hakkında İlginç Bilgiler - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

21 Şubat 2017 Salı

Uzay Hakkında İlginç BilgilerEvren garip şey sevgili dostlar... Bugün çok gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğumuzu düşünsek de, henüz kendi galaksimizin bile tüm sırlarına vâkıf değiliz. Ancak her gün yeni bir şeyler öğreniyor, evrenimizin büyüklüğüyle her gün biraz daha fazla büyüleniyoruz. 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

İşte uzay hakkında, yetersiz olsa da sindirmemizin en azından birkaç yıl alacağı 40 ilginç bilgi:

1. Güneş sistemimiz yaklaşık olarak 4,6 milyar yaşındadır ve bilim insanlarınca önümüzdeki 5 milyar yıl boyunca varlığını sürdürecektir.2. Güneş sistemimizde yer alan en sıcak gezegen Venüs'tür. Venüs'ün Güneş'e en yakın gezegen olmamasına rağmen en sıcak gezegen olmasının sebebi ise atmosferinde yer alan gazların yoğunluğudur.3. Bilinen en yüksek dağ, Mars'ın yüzeyinde yer alan 24 kilometrelik Olympus Mons'dır. Bu yükseklik, Everest Dağı'nın yaklaşık olarak üç katına eşittir.4. Samanyolu Galaksisi yaklaşık olarak 100.000 ışık yılı uzunluğundadır.5. Güneş, Dünya'nın 300.000 katı büyüklüktedir.


6. Jupiter gezegeninin bilindiği kadarıyla 67 adet uydusu vardır.7. Satürn'ün uydusu Titan, atmosferinde pek çok organik kimyasal barındırmaktadır.8. Gözlemleyebildiğimiz en uzak galaksiler, ışık hızının %90'ı kadar bir hızla bizden uzaklaşmaktadır.9. Uzayda kara deliklerin tam tersi olan, dışarı durmaksızın madde ve ışık yayan beyaz deliklerin var olabileceği düşünülmektedir.10. Mars'ın kırmızı renkte olmasının sebebi, toprağında oksitlenmiş (paslanmış) demir bulunmasıdır.11. Gezegenlerin manyetik alana sahip olmalarının sebebi, çekirdeklerinde yer alan sıvı demirdir.12. Dünya'nın atmosferi, volkanlardan salınan gazlarla oluşmuştur.


13. Satürn gezegeni neredeyse tamamen gazdan oluşmaktadır ve bunun büyük çoğunluğu sıvı hidrojen ve helyumdur. Katı olan tek kısmı oldukça küçük çekirdeğidir.14. Bugün sahip olduğumuz gelişmiş teleskoplarla, 2 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksileri görebilmekteyiz. Kısacası onların, Dünya üzerinde yalnızca tek hücreli canlıların yaşamakta olduğu zamanki hallerine bakıyoruz.15. Evrende en hızlı dönen gök cisimleri nötron yıldızlarıdır. Kendi çevrelerinde saniyede 600 kez dönebilirler.16. Güneş patlamaları 10 milyon °C'ye varabilen sıcaklığa ve bir milyon atom bombası gücünde enerjiye sahiptir.17. Ceres, 940 kilometrelik çevresiyle, Güneş sisteminin bilinen en büyük asteroididir.18. Güneş orta büyüklükte bir yıldızdır ve bu tür yıldızlar yaklaşık 10 milyar yıllık bir yaşama sahiptir. Kısacası 5 milyar yaşındaki Güneş, yaşamının yarısını geride bırakmıştır.19. Neptün'ün uydusu Triton, -236 °C'lik yüzey sıcaklığıyla Güneş sisteminde yer alan en soğuk yerdir.


20. Pioneer 10 ve 11 isimli uzay araçları, uzaylılara insanoğlunu anlatan kayıtların yüklendiği metal plaklar barındırmaktadır.21. Bir yıldızın merkezindeki sıcaklık 16 milyon °C'yi bulabilmektedir. Bu sıcaklığa sahip bir kum tanesi Dünya'ya koyulsaydı, 150 kilometre çapındaki bir alanda yaşamı sonlandırabilirdi.22. Ay, Dünya dışında insanoğlunun ayak bastığı tek yerdir. Bir atmosferi olmadığı için rüzgâra da sahip olmayan Ay'daki ayak izlerimiz, Ay var oldukça ilk günkü gibi korunacaktır.


23. Jüpiter'in uydusu Europa'nın yüzeyinin altında sudan oluşan okyanusların var olabileceği düşünüldüğünden, yaşama dair kanıtların araştırılmasının planlandığı bir yerdir.24. Gözlemlenebilir evrende 20 trilyon kadar galaksi olabileceği düşünülmektedir.


25. Galaksiler, kümeler halinde bulunmaktadır ve Samanyolu galaksisi "Yerel Grup" adı verilen otuz galaksilik bir kümenin içindedir. Yerel Grup'un bir ucundan diğer ucuna olan uzaklık ise 7 milyon ışık yılıdır.26. Satürn'ün halkaları, gezegenin yörüngesine oturmuş ince buz halkalarından, tozdan ve küçük kayalardan oluşmuştur.27. Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüşü tam olarak 365.24219 günde gerçekleşir. Şubat ayını dört yılda bir 29 gün yaşamamız bu durumu tam olarak telafi etmediği için, her dört asırda bir üç günlük bir kayıp oluşmaktadır.28. Güneş'te de sıcaklık farkları vardır. Üzerinde yer alan koyu noktalar, yüzeyin diğer kısımlarından 2000°C daha soğuktur.29. Kozmik mikrodalga arkaplanı adı verilen termal radyasyon, bugün hala Büyük Patlama'nın izlerini incelememizi mümkün kılmaktadır.30. Andromeda galaksisi, 2.2 milyon ışık yılı uzaklıkla Dünya'ya en yakın galaksidir ve çıplak gözle bile görülebilmektedir.31. Evrenimizde bulunan kara maddenin miktarı, evrenimizin yarınını belirleyebilir. Eğer bu miktar çok fazlaysa, onun kütleçekimi evrenin genişlemesini durdurarak küçülmeye başlamasına sebep olabilir.32. Sahip olduğu eğim sebebiyle Uranüs'te bir gece yaklaşık olarak 21 yıl sürmektedir.33. Gözlemlenebilen en büyük yıldız, R136a1 isimli yıldızdır ve Güneş'in 265-320 katı kütleye sahiptir.34. Gözlemleyebildiğimiz en uzak galaksi GRB 090423'tür ve Dünya'ya 13.6 milyar ışık yılı uzaklıktadır. Bunun anlamı, bize ulaşan ışığın evren henüz 600.000 yaşındayken yola çıkmış olduğudur.35. Ay, Dünya'dan her yıl 4 cm kadar uzaklaşmaktadır.


36. 3.75 milyar yıl içerisinde Samanyolu ve Andromeda galaksilerinin çarpışması beklenmektedir.37. Güneş her yıl ağırlığından 360 milyon ton kaybetmektedir.38. Hidrojen elementi, gözlemlenebilir evrenin %75'ini oluşturmaktadır.39. Eğer arabamızı yukarı doğru sürebilseydik, uzay boşluğuna ulaşmamız bir saatimizi alırdı.40. Gözlemlenebilir evrenin yalnızca %5'lik kısmı bildiğimiz anlamdaki maddeden oluşur. Kalanın %25'ini karanlık madde, %75'ini ise karanlık enerji oluşturur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad