Stres Çocukları Depresyona Sürüklüyor - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

16 Şubat 2017 Perşembe

Stres Çocukları Depresyona Sürüklüyor


Çocuk deyip geçmeyin, stres onları da etkiliyor.

Çocuklarda zamanında müdahale edilmeyen stresin depresyon, anksiyete ve kaygı bozuklukları ile panik atak gibi ağır tablolara sebep olabileceğini söyleyen Psikolog Yasemin Kamalı, çocuklarda stres sorununu anlattı.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Stres sadece yetişkinleri değil, çocukları da olumsuz etkiliyor. Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan stres ve kaygı, ilerleyen yaşlarda ağır tablolara neden olabilir.

STRES SORUNUNA ZAMANINDA ÇÖZÜM BULUNMALI 


Bu stresler, zamanında müdahale edilmezse, sonraki dönemlerde depresyon, anksiyete ve kaygı bozuklukları ile panik atak gibi ağır tablolara sebep olabilir. Bu tablolar yetişkinliğe varmadan çocukluk yaşlarında da ortaya çıkabiliyor. Stresten ve kaygıdan kaynaklı dikkat dağınıklığı, kaygı problemleri, geceleri dişleri gıcırdatma, alt kaçırma problemlerine kadar birçok problemler yaşanabiliyor.


KAYGIYI ARTIRAN NEDENLER YAŞA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR 


Anne sütünden ayrılma dönemi çocuk için bir travmadır. Çünkü çocuk, anne sütünden ayrılmasıyla bireyselleşme dönemine girmiş oluyor. Tuvalet alışkanlığının kazanılması da çocuk için bir stres faktörü. Çocuklarda bu durumu engellemek yerine desteklemek ve teşvik etmek gerekiyor. Bu dönemdeki çocuklarda anne çocuk arasındaki iletişim çok önemli. Sağlıklı bir anne çocuk iletişimi olmadığında çocuk çok fazla duygu iniş çıkışları yaşamaya başlıyor. 


ÇOCUKTA STRES YARATIYOR 


Çocuklarınıza sınır koymaktan çekinmeyin. Çünkü sınır koymak, çocuğu engellemek değildir. Aksine sınır koymak çocuğun kendini güvende hissedebileceği bir alan oluşturmaktır. Sınırsızlık çocukta stres yaratan en büyük faktörlerden biridir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad