İcat Edilmeden Önce Kitaplarda Anlatılan Bilimsel Gelişmeler - özeldersci

son haberler


Post Top Ad

23 Ağustos 2019 Cuma

İcat Edilmeden Önce Kitaplarda Anlatılan Bilimsel Gelişmeler


Tarihte önce kitaplarda yer bulan, sonra ise gerçeğe dönüşen birçok teknolojik ve bilimsel gelişme bulunmakta.

Bu da akıllara bir soruyu getiriyor:

Tüm bunları ilham almayla mı açıklarız, yoksa tahmin yeteneğiyle mi?

Bunun cevabını bilmiyor ve kararı size bırakıyoruz; bildiğimiz tek gerçekse hayal gücünün ve kitapların harika şeyler olduğu...Mars'ın İki Uydusunun Olduğunun Keşfi

Jonathan Swift tarafından yazılan Gulliver'in Gezileri kitabında Mars'ın iki tane uydusu bulunuyordu.

Kitabın yayımlanmasından tam 151 yıl sonra bilim insanları Mars'ın gerçekten de iki uydusunun bulunduğunu keşfetti.


Ay'a İnsanlı Yolculuk

1865 yılında Jules Verne tarafından yazılmış olan Ay'a Seyahat adlı kitapta Ay kapsülleriyle uyduya insanlı bir yolculuk yapılıyor, daha sonra Dünya'ya geri dönülüyordu.

Bu tarihten tam 104 yıl sonra Apollo 11 göreviyle Ay'a ilk insanlı seyahat gerçekleştirildi, kitaptaki Ay kapsülleri gerçek hayatta da kullanıldı.


Modern Denizaltı

Yine "bilim kahini" olarak da bilinen Jules Verne tarafından kaleme alınmış olan Denizler Altında Yirmi Bin Fersah adlı kitaptaki Nautilus adlı elektrikli denizaltı, yaklaşık 80-90 yıl sonra gerçek hayatta kullanımını başlanılan "Alvin" adlı bir denizaltı gibi pek çok modern elektrikli denizaltının da hayali öncüsü durumunda.


Kredi Kartları

Edward Bellamy tarafından kaleme alınmış olan 1888 tarihli "Looking Backward: 2000-1887" kitabının en büyük özelliklerinden biri kredi kartı kullanımından bahsediyor olması.

Kredi kartlarının gerçek hayatta kullanıma girmesi ise kitabın yayım tarihinden tamı tamına 62 yıl sonra, 1950'de gerçekleşiyor.


Görüntülü Arama

Yine Jules Verne tarafından kaleme alınan 1889 tarihli kısa hikaye "2889"'te görüntülü arama teknolojisinden bahsediliyor.

Bu teknolojinin gerçek hayatta ilk kullanıma sunuluşu ise 75 yıl sonra gerçekleşiyor.


Otomatik Kapı
1899 yılında H. G. Wells tarafından kaleme alınan "Efendi Uyanıyor" adlı kitapta otomatik sensörlü kapılardan bahsediliyor. Gerçek hayatta bu kapıların kullanıma alınması ise tam 61 yıl sonra gerçekleşiyor.


Yalan Makinesi

Yalan makinesi, 1910 tarihli olan ve Edwin Balmer ile William MacHarg tarafından yazılan "The Achievements of Luther Trant" adlı kitapta yer aldıktan 14 yıl sonra gerçek hayatta da icat ediliyor ve kullanıma alınıyor.


Radar

Hugo Gernsback tarafından 1911'te kaleme alınan "Ralph 124C 41+" adlı bilim kurgu romanında radar teknolojisinden bahsediliyordu.

Radarların gerçek hayattaki kullanımına ise bu kitabın yayımlanmasından 24 yıl sonrasına denk geliyor.


Atom Bombası

Jules Verne gibi H. G. Wells de kitaplarında geleceğe dair birçok teknolojik gelişmeyi öngörmüş.

Yine ona ait olan ve 1914'te yayımlanan "The World Set Free" adlı bir romanda atom bombasından bahsediliyor. İlk atom bombası ise bu kitaptan 31 yıl sonra kullanılıyor.


Genetik Mühendisliği

Yine "Cesur Yeni Dünya" kitabında yer alan bir başka bilimsel gelişme ise genetik manipülasyonlar.

Gerçek hayatta DNA üzerinde ilk manipülasyon çalışmaları ise kitaptan tam 40 yıl sonra gerçekleştiriliyor.


Haberleşme Uyduları

1951'de Arthur C. Clarke tarafından yazılan ve sonraları "2001: Bir Uzay Efsanesi" serisine de ilham kaynağı olacak "Sentinel of Eternity" adlı kısa hikayelerden birinde haberleşme uydularından bahsediliyor.

Bu uyduların ilk kullanılması ise kısa hikayelerin yayımlanmasından yalnızca 14 yıl sonra gerçekleşiyor.


Biyonik Organlar

Biyonik organ teknolojisi, Martin Caidin tarafından 1972 yılında yazılan "Cyborg" adlı kitapta yer aldıktan tam 41 yıl sonra ilk biyonik bacağın üretilmesiyle gerçeğe dönüşüyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

saygıdan uzaklaşmayalım lütfen

son haberler

Post Top Ad