Kimi Mutlu , Kimi Üzgün ; Şaka Maka Okullar Açılıyor! (#1) - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

6 Eylül 2017 Çarşamba

Kimi Mutlu , Kimi Üzgün ; Şaka Maka Okullar Açılıyor! (#1)


Bazıları üzgün, bazıları mutlu. 

Peki bu okul yılında mutlaka neler yapılmalıdır? 

Ortaokul öğrencisi olan Berra ' nın bu konuda bir kaç önerisi var. 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Buyrun haberimizi okuyun.


Herkese merhabalar. Durun durun ! Kapatmayın bu yazıyı. 


Merak etmeyin bugün bol bol ders çalış gibi klişe cümleler size söylemeyeceğim.  Fakat bu sene liseye geçenler, ortaokula başlayan , TEOG mağdurları ve ilkokula yeni başlayan arkadaşlar için bence önemli bir sene . Tabiki herkes için önemli. Ama bence birazcık daha az önce saydığım durumda olan arkadaşlar için daha önemli. Sizlere maddeler halinde okula başlamayı anlatmayı düşünüyorum. Çünkü önemli bir konu. 
Gerçekten bana göre de okul sıkıcı gelebiliyor. Fakat bu işin ne yazık ki şakası yok. Eğitim herkes için gerekli. Neyse konuyu uzatmadan geçelim fasulyenin faydalarına :) Ben bunu bir seri halinde yayınlamayı düşünüyorum. Bugün liseye geçen arkadaşlara önerilerim olacak :) 


Liseye Geçen Arkadaşlar;


Biliyorum geçtiğimiz sene sizler yoruldunuz , yıprandınız. Kimi tercihinden memnun oldu, kimi rahatsız fakat lisenin ilk senesi bence sizler için çok önemli. Tabiki sizler benim büyüğümsünüz. Belki benden küçük birinden tavsiye mi alayım diye düşünebilirsiniz. Fakat ben Lise 1 de olan kişilerin psikolojisinin ve özgüveninin darmadağan olduğunu düşünüyorum. Öğrenci lise de doğal olarak zorlandığı için. Bana da 7.sınıf en zor sene diyorlar ama şimdilik benim özgüvenim oldukça yüksek. Demek istediğim 9.sınıfta doğal olarak dağılmalar görebilirsiniz. Normal. Sadece kendinize güvenin. Çalışın. Azim olan her yerde illaki başarı vardır. Canınız çalışmak istemiyorsa bırakın. Çalışmayın. Çünkü kendinizi zorlarsanız hiç iyi olmayacak. Canınız istediği an çalışmaya başlayın. İşte o zaman anlayacaksınız. Bende çalışabiliyorum diye. Sınavlarda kaygılanmayın.  Hatta sınav kaygısı ile ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. ( Kim kaygılanmıyor ki sınavlarda :) ) Bu zor zamanlarda ailenizden kopmayın. Bu dönemlerde ailelerden kopmalar, kendi başına takılmalar çok oluyor. Aileniz sizin en büyük desteğiniz bu açıdan aile önemli.  Kendinizi kaybetmeyin, odaklanın. İşte o zaman siz başaracaksınız. Dersi çalışırmış gibi değil moladaymış gibi farz edin. Zaten fazla sıkmak istemiyorum sizleri. Gibi gibi v.b cümleler ile devam edecektim :) Etseydim ama uzatmanın manası yok :) 

Umarım bu sene hepimizin için güzel olur. Daha ne diyelim. Bu konuda ilk yazımdı. Bundan sonraki ise ortaokula başlayanlar için olacak :)  Şimdilik hoşçakalın ;) Post Top Ad