Facebook Yapay Zekadan Vazgeçmiyor - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

16 Eylül 2017 Cumartesi

Facebook Yapay Zekadan Vazgeçmiyor


Yapay zeka konusunda oldukça başarılı çalışmalara imza atan Facebook, bunu bir adım daha ileri taşıyabilmek için yeni bir yapay zeka araştırma laboratuvarı kuruyor.

Yapay zekalarla ilgili bu kadar problem çıkmasına kendi ürettikleri yapay zekalar ile büyük problemler yaşamasına rağmen uslanmamış benziyor.Facebook'tan yapay zeka için önemli adım!
Elon Musk gibi Teknoloji dünyasına yön veren bazı isimler yapay zekanın kontrolsüz gelişiminin ilerleyen yıllarda insanlık için büyük bir tehdit oluşturacağını savunurken, Mark Zuckerberg gibi bu görüşün yanlış olduğunu belirten bazı isimler ise çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

İkili tartışmaları bir kenara bırakarak, piyasada yer alan otonom araçları ve hayatımızın her noktasında karşımıza çıkan akıllı cihazları göz önünde bulundurduğumuzda ise yapay zeka konusunda halen kat edilmesi gereken oldukça uzun bir yol olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Facebook, yeni bir yapay zeka araştırma laboratuvarı açıyor!

Bu kapsamda araştırma ekibini her geçen gün büyütmeye devam eden Facebook, Menlo Park, New York ve Paris'in ardından dördüncü yapay zeka araştırma laboratuvarını Kanada'nın Montreal şehrinde açıyor.


Laboratuvarın yapay zeka konusunda iddialı projeler yürüten bilim adamları ve mühendislere ev sahipliği yapacağını belirten üst düzey yöneticilerden Yann LeCun, robotik diyalog sistemlerinin yanı sıra güçlendirici öğrenme uygulamaları üzerinde yoğunlaşacaklarını belirtiyor.

McGill Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörü olarak görev yapan Joelle Pineau'nun liderliğinde yönetilecek olan araştırma merkezinde geliştirilen projeler ile devasa bir veritabanına sahip olan Facebook'un çok daha gelişmiş bir platform haline geleceği ifade ediliyor.

Post Top Ad