Uluslararası Uzay İstasyonu Reklamınızı Yapsın ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

15 Ağustos 2017 Salı

Uluslararası Uzay İstasyonu Reklamınızı Yapsın !


Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tarihinde ilk kez, ticari olarak finanse edilen bir hava kilidiyle bütünleşecek. 

Peki, bu hava kilidinin amacı ne olacak?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Boeing iş birliğinde tedarikçi NanoRacks yapımı bir hava kilidine kavuşmayı bekliyor.

 İstasyon, ticari olarak finanse edilmiş bir hava kilidine ev sahipliği yaparak tarihinde bir ilk yaşayacak.





Uluslararası Uzay İstasyonu’na ticari hava kilidi geliyor
Küçük boyutlarda ve düşük maliyetli uydular olan CubeSats gibi küçük yüklerin istasyona yüklenmesini destekleyecek şekilde tasarlanan hava kilidinin fırlatma ve entegrasyonu için 2019 yılı planlanıyor. Ticari uzay şirketleri arasında giderek yaygınlaşan bir uygulama olan bu durum tabii ki NASA gibi kurumların oldukça işine geliyor.

NASA uzun zamandır Uluslararası Uzay İstasyonu’nu alçak yörünge ticaretine açmak yönünde kararlılığını sürdürüyor. Bu sayede, operasyonlarını özelleştiren kurum, uzay tabanlı araştırma ve bilimsel arayışlar için alternatif fonlama kaynakları elde ediyor. Hava kilidi de bu amacı desteklerken, hem uzay tabanlı uydu fırlatmaları hem de ticari yüklerin Boeing ve SpaceX dahil olmak üzere ticari, uzay taşımacılığı operatörleri aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na teslim edilmesini sağlayacak.



Geliştirme aşaması, NASA tarafından NanoRacks’ın Boeing ile bağımsız ortaklık kurarak, hava kilidinin geliştirmesine başlayacağı yönündeki teklifi kabul etmesiyle hayata geçirilmiş durumda. 

Öte yandan üretim kısmına, NASA ve NanoRacks arasındaki bir dizi aşama sonrası geçilecek ve hiçbir sorun çıkmazsa hava kilidinin gönderimi 2019 içerisinde gerçekleştirilmiş olacak.

Post Top Ad