GSM Operatörlerinden Hayat Kurtaran Özellik! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Ağustos 2017 Cuma

GSM Operatörlerinden Hayat Kurtaran Özellik!


GSM Operatörlerinden Hayat Kurtaran Özellik! 

Peki bu özelliği biliyor musunuz? 

Bence gayet yararlı bir özellik. 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

İsterseniz haberimize geçelim. 

Devamı haberimizde..
Tüm GSM operatörlerinde, kaybolan kişilerin gönderecekleri bir kısa SMS ile kullanıcının bulundukları bölgeye ait -koordinatlarına varıncaya kadar- tüm bilgileri anında gönderdikleri hayat kurtaran bir servis bulunuyor.

En son, ünlü kayak merkezimiz Uludağ’da genç bir kayakçının ölümüyle sonuçlanan olay sonrası gence ait olan telefonun üretici şirketi, telekomünikasyon kurallarından olan "konum bilgileri sadece savcılık talebi halinde verilebilir, şahıslara veya başka kurumlara verilemez" kuralını baz alarak bilgi vermeyip bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle gencin ölümünden sorumlu tutulmuştu. Bunun üzerine üretici şirketler kafa kafaya vererek mevcut kuralı da çiğnemeden bir çözüm arayışına girmiş ve yıllar önce, aşağıdaki düzenlemenin hayata geçirilmesini sağlamışlar.


Buna göre herhangi bir GSM operatörünün müşterisi olan kullanıcı, kaybolduğunda ‘ACİL’ ya da ‘NEREDEYİM’ yazıp 7777 ya da 2222’ye kısa mesaj göndererek bulunduğu bölgeye ait tüm bilgilere yine kısa mesaj yoluyla ulaşabilecekler. Daha sonra aşağıdaki gibi bir cevap geliyor:Başımıza ne zaman ne geleceği hiçbir zaman belli olmaz. Bu sebeple operatörlerde böyle bir hizmetin bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yukarıdaki görselden de anlayacağınız üzere ücretsiz olarak 1 sorgu hakkım daha kaldı. 3.sünden itibaren yapacağım her sorgulama, 2 SMS tutarında fiyatlandırılacak. Yani tamamen ücretsiz bir servis değil, fakat yine de bilinmesi gerekli diye düşünüyorum.


Bana göre oldukça kullanışlı. Çünkü mesela yolda kaldınız. Araba tenha bir yerde bozuldu diyelim. O zaman kimsede geçmeyecek . Hemen kısa mesaj gönderip bulunduğunuz bölgeye ait bilgileri görebilirsiniz. Ne önemi var demeyin . Gün gelir hepimizin başından bu durumlar geçebilir. Onun için oldukça güzel bir özellik diyerek yazımızı burada bitiriyorum. 


Post Top Ad