Artık Real Madrid Devri ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

17 Ağustos 2017 Perşembe

Artık Real Madrid Devri !


Aslında Real Madrid devri yeni başlamadı; yaklaşık 2 yıldır yükselen bir süreç.

Real Madrid - Barcelona maçlarının hemen hemen tümünü canlı olarak yıllardır izlemişimdir, Real Madrid 11 kişi olarak maçı çok nadir tamamlar veya mutlaka Barcelona lehine haksız bir penaltı olur. 


Yıllardır Barcelona lehine hakem kararları İspanya'da çok tartışılır.Guardiola zamanındaki parlak yıllarda bile numara yaparak penaltı yaptırma odaklı gizli antrenmanı basında epey bir yer almıştı.

Barcelona maçlarında da bu penaltılardan bol bol görebilmekte idik.

Alves, Busquets gibi futbolcular işler yolunda gitmeyince adeta yerden kalkmaz olmuşlardı.

Futbol anlayışı da problemli olduğu için böyle pozisyonları "eee profesyonellik" veya "penaltıyı aldı" gibi ifadeler ile yorumcular malesef normalleştiriyor.

Sahtekarlık, hakemi kandırma, haksız galibiyet elde etme, karşındaki rakibinin emeğini hiç etme bu tabirler ile tarumar ediliyor.

Sözün özü son 2-3 yıldır hemen her maçta Real Madrid zaten üstün ama gördükleri kırmızı kartlar ve aleyhlerine verilen penaltılardan kazanamadılar, kaybettiler.

Medya sonuca odaklı olduğu için de Barcelona hep üstün gibi anıldı.

Ancak son 2 maç gösterdi ki artık Real Madrid hakeme rağmen rahatlıkla Barcelona'yı yeniyor.

Alttaki videoda net görüldüğü gibi kaleci hiç dokunmadığı halde Suarez artistik bir uçuşla penaltıyı verdiriyor, hakem de seve seve penaltıyı veriyor. Aslında Suarez sarı kart görmeli idi.Ronaldo oyuna giriyor ve mükemmel bir gol atıyor.

Sevincin etkisi ile bir hata yapıyor ve  formasını çıkarıp sarı kart görüyor.Evet bu bir hata ama çok sevinmenin de bir göstergesi.

Neyse kısa bir süre sonra Ronaldo kaleci ile karşı karşıya ve düşürülüyor, tüm İspanya basını penaltı derken, hakem düdüğü çalıyor, Ronaldo başta seviniyor penaltı verildi diye ama o da ne Ronaldo hakemi kandırmaktan, kendini yere atmaktan 2. sarı ile maçtan atılıyor:)

Güler misin ağlar mısın , hem Barcelona'ya kalecinin hiç teması olmadığı halde havadan penaltı veriyorsun, hem de gerçek penaltıyı Real'e vermiyorsun artı bir de 2. sarı ile haksız yere atıyor ve bir mağduriyet daha yaratıyorsun ve 5 maç da ceza aldırıyorsun, karşı karşıya Ronaldo gibi biri neden atsın kendini?

Saçmalık üzerine saçmalık, haksızlık üzerine haksızlık.

Aşağıda penaltı pozisyonu;Umtiti pozisyonda hem sol eli ile çekerken hem de kalçası ile itiyor ve dengesi bozulan Ronaldo düşüyor, hadi penaltı olmasın yere atma ile iligili hiç bir şey yok, kısa süre önce hiç bir temas olmadan kendini yere atan Suarez'e penaltı veren hakem burada futbolu katlediyor ve burada hakemi masum olarak değerlendirmek çok zor.

Hakemi hafif ittiği için Ronaldo 5 maç ceza aldı, peki bu kadar haksızlığa uğrayan bir futbolcunun bu tepkisi böyle ceza mı almalı idi?

Ve malesef ülkemizdeki tüm haberlerde Ronaldo'nun kendini yere attığı, hakemi ittiği vs anlatıldı çünkü haberi yapanlar maçı izlememiş bile:)

Ama İspanya'da çok farklı tartışıldı.

Messi'de hakemi itmişti ama hiç ceza almamıştı.Sonuç itibari ile 1 haksız penaltı+1 verilmeyen penaltı+haksız yere bir oyuncunun atılmasına rağmen Real Madrid 1 mükemmel gol daha atarak Barcelona'yı ve hakemi 3-1 yeniyor.

Dün gece de rövanş oynandı ve tabi ki Ronaldo yok.

Bu haksızlıklar öyle bir sosyal medya etkisi oluşturdu ki zaten iyi oynayan Real Madrid + bir motivasyon ile resmen Barcelona'yı darmadağın etti.

Yine mükemmel goller ve sayısız kaçan pozisyonlar.

Topla oynama oranında da uzun süre sonra %53 ile Barcelona'yı geçti.

Geçen sene tüm kupaları toplayan Real Madrid bu sezona da kupa ile başladı ve bu sene de Real Madrid senesi olacak gibi görülüyor.

İlk maçta top kaybetme rekoru kıran Benzema 2. maçta artı motivasyon ile öyle bir oynadı ki Lyon daki günlerini hatırladık.

Barcelona'nın yeni teknik direktörü de defans kurgusunu değiştirip 3 lü defans deneyerek intihar etti adeta.

Geçen sene Neymar yok iken onun yerine oynayıp 7 gol atan Arda kadroda bile yok.

Arda geçen sezon kariyer gol rekorunu kırdı ve resmi maçlarda asistlerle beraber 22 gollük katkıda bulundu, şampiyonlar liginde hat trick yaptı ama kadroya giremiyor.Barcelona teknik direktörü pek kalıcı gibi değil.Bora Arslantürk
boramat@gmail.com


Post Top Ad