Apple VPN Devrine Son Verdi ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

30 Temmuz 2017 Pazar

Apple VPN Devrine Son Verdi !


Apple, geçtiğimiz günlerde Çin'de yaşayan kullanıcılar için Appstore'dan tüm VPN uygulamalarını kaldırmaya başladı. Peki bu ilginç olayın arkasındaki neden ne?

Apple gibi katı bir firma apk olsun telefona dıştan uygulama olsun yüklenmesine izin vermeyen kendini kitleyen oldukça katı ve kendi haricinde başka hiç bir harici şeyler para kazanmasın diye kısıtlı olan ve bunları güvenliğe bağlayan bir firma ama bunun onlara etkisi ne ?

Apple, VPN uygulamalarını kaldırdı!
Apple, zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı AppStore'dan uygulama kaldırabiliyor. 

Bu durumun son örneği ise Çinli iOS kullanıcılarına denk geldi. Peki bu uygulamaların kaldırılmasının arkasındaki sebep ne?

Çin hükümetinin yaptığı politikalar nedeniyle internete olan ağır kısıtlamalar, Çinli kullanıcıların VPN yolunu tercih etmesine sebep olmuş gibi gözüküyor. 

Bu nedenle VPN uygulamalarının kullanılmasını istemeyen Çin hükümeti, Apple'a mahkeme kararıyla giderek VPN uygulamalarının kaldırılmasını talep etti.


Daha önce sürekli olaran VPN servislerini engelleyen Çin hükümeti, bu şekilde daha kalıcı bir yol izlediği düşüncesinde olabilir.

Çin'in kullandığı Çin Seddi ismindeki güvenlik duvarı nedeniyle dünya üzerindeki en popüler 1000 site içerisinden 171 tanesine erişim sağlanamıyor. Bu sitelere Facebook, Twitter, Google, Dropbox ve Tumblr dahil.

Bu mahkeme kararı nedeniyle yakın bir gelecekte VPN uygulamalarının, Google Play Store'dan da kaldırılması olasılığı oldukça yüksek.

Bakalım Çin hükümetinin yaptığı hamle sonucunda hükümet istediği sonuçlara ulaşabilecek mi?

Post Top Ad