Apple, Qualcomm Savaşında Apple' a Destek Yağıyor ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

22 Temmuz 2017 Cumartesi

Apple, Qualcomm Savaşında Apple' a Destek Yağıyor !


Apple'ın Qualcomm ile yasal mücadelesi devam ederken aralarında Google ve Samsung’un da bulunduğu bir grup şirket Apple’ı destekleyen bir adım atarak Qualcomm’a karşı Apple'ı savundular.

Apple'ın arkası ne kadar kalabalık olursa olsun hangi taraf haklı ve mantıklı konuşuyorsa o taraf kazanır.

Bu yüzden böyle detaylar dışardan korkutucu görünsede göründüğü kadar Apple' a destek getirmez.Apple, Qualcomm ile girdiği yasal savaşta giderek destekçilerini arttırıyor. Önde gelen iPhone üreticileri olan Foxconn, Compal, Pegatron ve Wistron Qualcomm’a karşı dava açmaya hazırlanırken Apple’a bir destek de Samsung, Facebook, Microsoft ve Google gibi şirketlerin dahil olduğu Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği’nden (CCIA) geldi.

Qualcomm, Apple ile mücadelesinde yalnız kaldı!
Apple, bu yılın başlarında, iPhone'da kullanılan LTE çipleri için Qualcomm’un yüksek ücret talep etmek adına haksız rekabet oluşturduğu ve patent ihlali yaptığı iddiası ile Qualcomm’a 1 milyar dolarlık dava açmıştı. 

Bu davanın ardından Qualcomm da Apple’a iPhone’daki yongalarını tam performanslı kullanmayarak Intel ile rekabette kendilerini geri planda bıraktığını iddia ederek karşı dava açmıştı.


Qualcomm bu süreçte Uluslararası Ticaret Komisyonu'ndan (ITC), Qualcomm yongalarını kullanan tüm iPhone ve iPad modellerinin ithalatını yasaklamasını istedi. 

Microsoft, Amazon, Facebook, Samsung, Google, Intel gibi Teknoloji devlerinden oluşan bir grup olan Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği (CCIA) ITC'den Qualcomm'un önerdiği ITC yasağını reddetmesini istedi.

CCIA, 40 yıldan uzun bir süredir açık rekabet konularını savunan bir grup. CCIA, ITC'ye, Qualcomm'un talebinin tüketicilere zarar vereceğini söylemişti. 

CCIA Başkanı Ed Black, Qualcomm’un, rakiplerine baskı yaparak haksız rekabete sebep olduğunu, ITC’nin Qualcomm lehine karar vermesi durumunda ürünlerin fiyatlarında ciddi artışlar olacağını söyledi.

Apple ile savaşında yalnız kalan Qualcomm’un hisseleri 7 aylık dava sürecinde yaklaşık % 20 oranında düştü. 

Qualcomm, hukuki süreci devam ettireceğini söylese de kendisine karşı olan birçok şirket ile mücadele etmesi zor görünüyor. Bu sebeple Apple muhtemelen bu süreçten karlı çıkacak gibi görünüyor.

Post Top Ad