Trump'a Bir Tepkide Zuckerberg'den ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

2 Haziran 2017 Cuma

Trump'a Bir Tepkide Zuckerberg'den !


Mark Zuckerberg, Paris Antlaşması'ndan çıktıklarını söyleyen Trump'a tepki gösterdi. 

Trump, iklim değişikliğine ilişkin yapılan anlaşmadan çıkma kararı almıştı.

Buna tepki olarak büyük iş adamları ve kişilerle yolları ayrıldı.

Elon musk , Tim Cook gibi sıradaki tepki ise Mark Zuckerberg'den geliyor.


Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, iklim değişikliğine ilişkin Paris Antlaşması'ndan çekildiğini açıklayan Donald Trump’a sert tepki gösterdi. 

Elon Musk, Sundar Pichai gibi teknolojinin bel kemiğini oluşturan isimlerin Trump’ı eleştirdiği açıklamaların ardından Mark Zuckerberg de Trump karşıtı açıklamalar yaptı. 


Zuckerberg yaptığı açıklamada, “Paris İklim Sözleşmesi'nden çekilmek, çevreyi ve ekonomiyi kötü etkileyecek; ve en önemlisi de çocuklarımızın geleceğini risk altına sokacak” dedi.

Paris Antlaşması'nı kabul etmeyen yalnızca iki ülke bulunuyor. Bu ülkeler Nikaragua ve Suriye. Nikaragua yapılan antlaşmanın yetersizliğinden dolayı kabul etmediğini söyledi. 

Bu da Amerika’yı şu anda iç savaşla boğuşan Suriye ile aynı konuma getiriyor. Trump’ın düşünce yapısını Suriye’de yaşanan olaylarla bağdaştıran topluluklar, Trump’a ağır tepki gösteriyor.

Aslında Trump antlaşmadan çıktığını söylese bile, bunu hemen bozamıyor. Yasal hükümlülüğe göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği, ABD’nin çekilme talebini en erken 4 Kasım 2019 tarihinde kabul edebilir. 

Talep kabul edildikten sonra da yaklaşık 1 senede resmi sürecin geçmesi gerekiyor. Anlayacağınız Trump’ın bu kararı anca Kasım 2020’de yürürlüğe girebilecek.

Mark Zuckerberg'ün tam açıklaması;

Mark Zuckerberg
11 saat önce
Withdrawing from the Paris climate agreement is bad for the environment, bad for the economy, and it puts our children's future at risk.
For our part, we've committed that every new data center we build will be powered by 100% renewable energy.
Stopping climate change is something we can only do as a global community, and we have to act together before it's too late.


Paris iklim sözleşmesinden çekilmek çevre için kötü, ekonomi için kötü ve en önemlisi çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atıyor. 

Biz, inşa ettiğimiz her yeni veri merkezinin %100 yenilenebilir enerji ile güçlendirileceğini taahhüt ettik.

İklim değişikliğinin durdurulması, yalnızca küresel toplum olarak yapabileceğimiz bir şeydir ve çok geç olmadan birlikte hareket etmemiz gerekiyor.

Post Top Ad