Görünmezlik Pelerini İcat Edildi ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

19 Ağustos 2017 Cumartesi

Görünmezlik Pelerini İcat Edildi !


Rus bilim insanları filmlerden aşina olduğumuz özellikle Harry Potter'dan bildiğimiz bir bilim kugru teknolojisi olan görünmezlik pelerinini gerçek dünya ya taşımak için hareket geçirdiler ve görünen o ki bunu başardılar.

Ne diyelim filmlerde gördüğümüz bilim kurgu teknolojileri yavaş yavaş gerçekleşmeye devam ediyor.


Harry Potter’ın giydikten sonra ortadan kaybolduğu görünmezlik pelerininin kim bir gün gerçekten var olacağını düşünebilirdi ki? Rusya’daki Saratov Devlet Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, askerlerinin düşmanlarından korunması amacıyla kendilerini görünmez hale getirecekleri bir örtü geliştirdiklerini duyurdular.

Konuyla ilgili yayınlanan basın bildirisinde bu teknolojinin önümüzdeki dönemlerde, savunma alanında yaygın şekilde kullanılacağından bahsedildi. 

Açıklamanın bir kısmında geliştirilen örtü hakkında şu ibare kullanıldı: 'Elde edilen bu materyalin kullanılmasıyla üretilen üniforma giyen askerlerin düşmanın hassas askeri cihazları için tamamen görünmez olması sağlanabilir.'
Görünmezlik pelerini elbette giyen kişinin çıplak gözle tamamen görünmeyeceği anlamına gelmiyor; fakat kızıl ötesi termal kamera, LLL gece görüş cihazı vb. aracılığıyla bulunması oldukça zorlaşacak. 

Rus Federal Güvenlik Birimi’nde üst düzey görevli olan Ivan Lobanov, artık termal görüntüleyici cihazların fazlasıyla yaygın olduğunu ve özellikle gece görevinde yer alan askerler için bu teknolojinin bir elzem haline geldiğini söyledi.Süper yalıtım yüzeyli ve elektromanyetik olmayan metal bir pelerin olan ürünün en büyük özelliğinin ise çok ince bir teflon malzemeyi kullanıyor olması. 

Yüzeyi seramik parçacıklarla kaplı olması sebebiyle elektromanyetik dalga enerji oranını ayarlayabilen pelerin, çevredeki ışığın kırılmasında değişiklikler meydana getiriyor ve inanması güç olan teknolojiyi sağlıyor.


Post Top Ad