Gece Gölgenin Rahatına Bak Telif Yedi ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

1 Haziran 2017 Perşembe

Gece Gölgenin Rahatına Bak Telif Yedi !


Youtube'u bile genel manada kasıp kavuran Türk listelerinden rekor kıran ve birincliğe yerleşen çok hızlı yükselen Çağatay Akman'ın adeta yükselirken ki kullandığı sihirli asası diğebileceğimiz Şarkısı "Gece Gölgenin Rahatına Bak" malesef ki telif hakkı yedi.

Daha bir açıklama gelmesede bu olay yetenekli kardeşimizin müzik hayatının sonlanmasını umarım sağlamaz.


Başta Twitter'da olmak üzere pek çok sosyal medya fenomeninin de paylaşımlarında şarkının ismini kullanması ile giderek popülerliği artan şarkı, son olarak 240 milyon görüntülenme gibi ciddi bir rakama da ulaşmayı başarmıştı. 

Fakat şöyle bir durum vardı, -ki bu durum sosyal medyada da sık sık gündeme geldi-, şarkının altyapısı aslında başka bir şarkıdan alıntı (hatta direkt çalıntı diyenler de mevcut).


Anna RF'nin 2012 yılında YouTube'a videosunu yüklediği 'Jump' isimli şarkısı, aslında bizim 'Gece gölgenin rahatına bak' olarak bildiğimiz şarkının orjinali diyebiliriz. 

İşte bu konuda ciddi eleştirilen odağı olan Çağatay Akman'ın şarkısı artık YouTube'da yok. 
Videoya girdiğiniz zaman, şarkının orjinal sahibi Anna RF tarafından bulunan telif hakları sebebi ile artık kullanımda olmadığına dair bir ifade bulunmakta.Anna RF'nin bu konuda biraz haklı olduğu söylenebilir ama madem telif atacaklardı neden beklediler bu kadar zaman sonra attılar bence Youtube'un değerlendirme yaparken biraz da bunlara bakması gerekir belki de anlaşmışlarda ama anlaşmayı bozdular. 

Aşağıdaki videonun 30. saniyesini açarsanız Anna RF'nin  telif hakkının nerden doğduğunu anlarsınız.
Post Top Ad