Aleyna Tilki Neden Kendine Telif Attı ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Haziran 2017 Pazar

Aleyna Tilki Neden Kendine Telif Attı !


Sosyal medyanın şu sıralar en fazla konuşulan olaylarından biri olan Aleyna Tilki'nin kendi şarksına telif atmasının sebebini ilk başlarda bende bunu belki bir anlaşmazlık yaşanmıştır.

Yollarını ayırmışlardır, gibi düşünsemde sosyal medya da beş dakikalıklık araştırma sonucunda olayın çok basit ve saçma olduğunu anlıyorsunuz.

Bana sorarsanız YouTube'un Böylesine büyük izlenmelere ulaşmış ve zirvedeki şarkıların ('Gece Gölgenin Rahatına Bak','Cevapsız Çınlama')

Tek Çırpıda YouTube'dan kaldırması çok yanlış.Bildiğiniz gibi birkaç gün önce Çağatay Akman'ın 240 milyon görüntülenme almış 'Gece Gölgenin Rahatına Bak' şarkısı, Anna RF'de blunan telif hakları yüzünden YouTube'dan kaldırılmış ve söz konusu gelişme uzun süre sosyal medyayı meşgul etmişti.

Dün ise benzer bir durum, yine Çağatay Akman'ın şarkısı gibi sosyal medyada oldukça popüler olan Aleyna Tilki'nin Cevapsız Çınlama şarkısında yaşandı ve 200 milyon görüntülenme almış şarkı, telif yüzünden YouTube'dan kaldırıldı.


İşin garip tarafı ise, YouTube'da videonun kaldırılmasına sebep olan telifin, 'Aleyna Tilki'ye ait olduğu yazmaktaydı.


Bu olayın ardından Aleyna Tilki'nin kendi şarkısını neden telif hakkı yüzünden kaldırttığı sorusu gündeme gelmişti. 

Fakat Netd Müzik cephesinden, DMC’nin Genel Müdürü Samsun Demir, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile olaya açıklık getirdi. Bütün sorun, sahte hesap yüzünden. Demir'in yaptığı açıklama şu şekilde:

"Değerli müzikseverler, 

Bu gece YouTube'a kendini Aleyna Tilki adıyla tanıtan birisi başvurmuştur.Klibi için izin vermediğini beyan etmiştir. 

Bu başvuru nedeniyle maalesef YouTube Emrah Karaduman & Aleyna Tilki "Cevapsız Çınlama" klibini kapatmış bulunmaktadır. Bu kişinin tespiti için gerekli yasal başvuruları yapacağız. Diğer yandan YouTube nezdinde başvuruda bulunuyoruz. 

Bu konuyu en kısa sürede çözmek için çaba sarfedeceğimizi bilmenizi isterim."

Konuyla ilgili olark Aleyna Tilki de bir tweet atmış ve söz konusu telifi yapan kişinin sahte olduğunu belirtmişti.

Kendi kendime telif atmayacağıma göre.. Sahte kimliğimle,iznim olmadığını söylemişler. https://twitter.com/samsundemir/status/873298014944845824 

Netd Müzik ve DMC, bu duruma sebep olan kişiyi bulmasının ardından şarkının yeniden YouTube'da açılması için de girişimde bulunacak.

Post Top Ad