Hawking'den Yüzyılların Tartışmasına Cevap ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Mayıs 2017 Perşembe

Hawking'den Yüzyılların Tartışmasına Cevap !


İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking, yüzyıllardır belki de çok daha uzun zamandır hem bilim insanlar hemde bizler tarafından tartışılan kimisine göre hayal kimisine göre gerçek olan bir konuya çok sağlam bir teoride bulundu.

Eğer ingiliz fizikçinin dediği gibiyse 3.Dünya savaşında daha büyük bir problemimiz var.

Dünya dışındaki zeki varlıkları bulma projesi olan SETI’den henüz bir sonuç elde edemedik. Stephen Hawking’in ise buna sebep olan durumla ilgili bir iddiası var: Çünkü henüz bizimle iletişim kurmak istemiyorlar.

Aslında NASA, yakın zamanda dünya dışı varlıklardan bir işaret alma ihtimalimizi güçlendiren -ya da böyle düşünmemize sebep olan- birçok duyuru gerçekleştirdi. 


‘Uzaylılarla iletişim kurma’ isteğimiz, bu sebeple sürekli olarak içimizdeki tazeliğini koruyor. Stephen Hawking’in bu konudaki iddiaları ise yine son derece mantıklı.

Hawking, dünya dışı zeki varlıkların, onlara şu an bir tehdit unsuru oluşturmuyor olmamız sebebiyle bizlerle iletişim kurmadıklarını iddia ediyor. En ufak da olsa bir işaret beklemek elbette çok insancıl, fakat olaya bir de şu açıdan yaklaşmayı deneyin.Örneğin yolda yürüyorsunuz, bu sırada -isteseniz de istemeseniz de- ayağınızın altından onlarca böcek geçiyor. 

Hiç her adımınıza dikkat edip yürüdüğünüz oldu mu? Ya da ‘dur şurada minik bir karınca var, ona basmayayım’ deyip adımınızı daha ileri attınız mı? 

Burada o kum gibi yükselen yuvalarından bahsetmiyorum, yalnızca bir tek karınca. 

Biraz korkutucu olacak ama gerçek şu ki aslında onları umursamıyoruz. Hawking’in de tam olarak değinmek istediği nokta bu. 

Eğer karıncalar bir araya gelip insanlığı tehdit edecek bir unsur olsaydı, onlara karşı müdahalede bulunabilirdik. 

Fakat şu an Hawking’e uzaylılar kaba tabirle bizi sallamıyorlar ancak teknoloji ilerledikçe bu durum değişebilir.

Post Top Ad