Biraz da Eskiler ; İşte Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

16 Ağustos 2017 Çarşamba

Biraz da Eskiler ; İşte Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

                                   

Telefonların yaygınlaşması ile malesef ki sokakta oynayan çocuklar enderleşti . 

Eskiden çocuklar daha mutluydu, gerçek oyunlar oynarlardı.

Hareketsiz, kilolu, monotonlaşmış bir hayat yaşamak istemiyorsanız sizler de haydi sokağa , oynamaya...

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Neredeyse sokak oyunlarını oynayan hiç çocuk yok.Biz de biraz bugün  eskiden daha  çok oynanan oyunlardan bahsedelim dedik. Bakalım bunlar ne imiş?

1. Körebe


Oldukça zevkli bir oyundur. Körebe olarak adlandırılan kişinin gözleri  bağlanır  ve etrafını göremez hale getirilir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşır . Körebe de onları yakalamaya çalışır.

2. Eski MinderBu oyunda en az körebe kadar zevkli bir oyundur. Bir kişi eski minder olarak seçilir. Oyuncular ebenin çevresinde halka olup dönerek şu şarkıyı söylerler :Eski minder, yüzünü göster

Göstermezsen bir poz ver

Güzellik mi, çirkinlik mi
Havuz başında heykellik mi, mankenlik mi
Hangisi?

Adlı tekerlemeyi söyledikten sonra ebenin istediği pozu yaparlar. Ebe en beğendiği kişiyi seçer ve o ebe olur. Aman sizi şimdiden uyaralım. Çirkinliği seçerseniz olacakları siz düşünün :) 
3. Yağ Satarım Bal Satarım 


Oyuncular halka şeklinde olur ve yere oturur. Bir kişi ebe olur ve oyuncuların  etrafında dönmeye başlar , oyuncular da şu şarkıyı söyler :

Yağ satarım, bal satarım,
Ustam öldü, ben satarım.
Ustamın kürkü sarıdır.
Satsam 15 liradır. 
Zam-bak Zum-bak 
Dön arkana iyi bak. 

Bu şarkıyı söyledikten sonra ebe bir kişinin arkasına mendili koyar ve arkasına mendil koyulan oyuncu ebeyi kovalamaya başlar. Eğer ebe yakalanmadan onun yerine oturursa, mendili alan çocuk ebe olur; yakalanırsa, oyun aynı ebeyle devam eder.

4. Saklambaç 


Saklambaç belki de gerçekten en çok oynanan ve ilgi duyulan oyunlarda en baş sıradadır. Saklambaçta bir oyuncu ebe olur ve gözü kapalı saymaya başlar. Diğer oyuncular saklanır ve ebe olan kişi onları ebelemeye çalışır eğer hiçbir oyuncuyu ebleymeyip o oyuncular sobelerse oyun yine aynı ebeyle devam eder. Birini ebelerse o yeni ebe olur. Bu arada şunu hatırlatalım akşam saklambaçlarına kadro bulursanız gerçekten çok fazla oyundan zevk alabilirsiniz. Oyuna kendinizi fazla da kaptırmayın yani ;)

5. Köşe KapmacaEvet, artık son oyunumuza geldik :) Köşe Kapmaca."Köşe Kapmaca" az sayıda kişiyle oynanır. Ebe diğer oyunculara göre ortada bir yerde durur. Oyuncular ebeye yakalanmadan, birbirleriyle köşeleri sürekli değiştirmeye çalışırlar. Bu değiştirme sırasında ebeye yakalanan oyuncu köşesini kaybeder ve kendisi ebe olur. Oyuncular, sözde yer değiştiriyormuş gibi hareket edip ebeyi yanıltabilir.Bu yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Açıkçası o kadar çok oyun var ki bu oyunları bir yazıya sığdırmak mümkün değil. Biz sadece bu oyunların 5 tanesine yer verebildik.

Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Sağlıcaklı kalın. Eee, o zaman size de iyi eğlenceler diyelim :) ;) 

Post Top Ad