5 dk da şarj olan otomobil pili - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

18 Mayıs 2017 Perşembe

5 dk da şarj olan otomobil piliElektrikli araçlarda en büyük problem şarj süresi, menziller git gide artar ve elektrikli araç satışları vergi indirimlerinin de etkisi ile artarken şarj süresinin uzunluğu ve bataryaların erken eskimesi ciddi iki problem olarak duruyor.

Şarj süresi ile ilgili ciddi gelişmeler var ve ayrıntılar haberimizde...


Batarya araştırmacıları ve elektronik araç savunucuları için en değerli şey, benzin doldurma süresinde şarj edilebilen elektrikli otomobil bataryaları geliştirmek. 

Porsche’nin 800 voltluk yüksek oranlı sistemi 15 dakikada şarj imkanı sağlıyor. Ancak asıl değişmesi gereken şey hücrenin içindeki kimyasal olaylar.StoreDot adlı, hızlı şarj imkanı sunan bataryalarıyla bilinen İsrailli bir teknoloji girişimi, elektrikli araçlar için batarya geliştirme planlarını ilk olarak 2015’te açıklamıştı. O dönemden bu yana çalışmalarını sürdüren şirket FlashBattery adlı yeni bir teknoloji geliştirdi. Torba şeklindeki pillerine katmanlı yapıya sahip nanomalzemeler ve özel organik bileşenler yerleştiren şirket, lityum iyon pillere göre çok büyük bir gelişme sağladığını söylüyor.

5 dakikada 480 km menzil

StoreDot, bu teknolojinin daha önce görülmemiş şarj hızlarına erişebildiğini belirtiyor. Bir çok pil bir araya getirilip modüller halinde düzenlendiğinde ve 40 adet modül bir araca yerleştirildiğinde, sadece 5 dakikada şarj olan batarya ile ortalama 480 km yol kat edebiliyor.

Malzeme bilimcileri, biyokimyagerler, organik kimya ve elektrokimya mühendisleri ile cihaz mühendislerinden oluşan 30 kişilik bir ekip, 20 milyon Dolar’lık yatırımı kullanarak bu teknolojiyi geliştiriyor. 

StoreDot bu bataryanın, biyoteknoloji tesislerinde olduğu gibi, nanoteknoloji ile organik sentezi birleştirdiğini ve bir ilaç üretilirken takip edilenlere benzer bir süreçle teknolojiyi geliştirdiklerini söylüyor.

Lityum iyon pillerden daha güvenli

Şirket ayrıca kendi bileşenlerinin lityum iyon piller gibi alev almadığı ve daha yüksek bir yanma eşiğine sahip olduğunu bu sebeple de daha güvenli olduğunu ifade ediyor.

Şirket geliştirdiği teknolojiyi Berlin’deki Cube Tech Fuarı’nda tanıttı. 

Gruendermetropole adlı bir Periscope kullanıcısı, tanıtımı canlı olarak yayınladı . 

Tanıtımda öncelikle yukarıdaki videoyu gösteren sunucu daha sonra sadece üç dakika içinde bataryaların yüzde 60 oranında dolduğunu gösterdi. 

Sunumun sonlanmasıyla birlikte sistem de bataryalar tam olarak dolmadan durduruldu.

Post Top Ad