Google Play'da Hileyle Yüksenildiği Ortaya Çıktı ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

8 Nisan 2017 Cumartesi

Google Play'da Hileyle Yüksenildiği Ortaya Çıktı !


Aralarında bilindik markaların da bulunduğu birçok firmanın Google Play'da bulunan uygulamalarının öne çıkması ve yüksek oylu beğenilir bir halde olması için sıradışı ve doğal olmayan (hile) yaparak başka uygulamaların hakkını yediği ortaya çıktı.

Bu yaptıklarının sahtekarlık olduğu ne kadar aşikar olsa da insanların paradan gözleri birbirlerini görmüyor.


Büyük Google Play hilesi!
Android, özgür ve yenilikçi olmasının yanı sıra, belki de bir Google ürünü olmasından dolayı, hile ve sahtekârlıklarla suiistimal edilmeye çok açık bir platform. 

Zira az sonra sizlere bahsedeceğimiz yeni ortaya çıkarılan ve aralarında bilindik markalarında olduğu birçok geliştirici tarafından kullanılan büyük Google Play hilesi, tam da bu konuyu özetler nitelikte.

Büyük Google Play hilesi!
Yeni ortaya çıkarılan bu büyük Google Play hilesi özünde geniş bir bot ağı kullanarak markaların kendi uygulamaları için 5 yıldız verip, sahte olumlu yorumlar yazdırmasına olanak tanıyor.Bu bot ağı o kadar büyük ki her gün binlerce uygulamanın (ki büyük ihtimalle para karşılı yapılıyor) bu sahte kullanıcılar tarafından derecelendirildiği tahmin ediliyor.Yukarıda Facebook’un Messenger uygulaması için yazılmış birkaç yorumu görmektesiniz. 

Fark edeceğiniz üzere kullanılan isimler birbirine çok benzemekle beraber yapılan yorumlar da uygulama ile bağdaştırılamamakta. 

Dolayısıyla Facebook’un da (belki ilk başlarda) bu bot ağından yararlandığı rahatlıkla söylenilebilir.

Son olarak, Facebook - WhatsApp gibi daha sayamayacağımız birçok popüler uygulamanın, bu yolla derecelendirmede ve son kullanıcıya ulaşmada haksız üstünlük sağladığını (ve hatta sağlamaya devam ettiğini) belirtmeden geçmeyelim.

Post Top Ad