Türk Bilim Adamları Gücümüze Güç Katıyor ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Mart 2017 Cumartesi

Türk Bilim Adamları Gücümüze Güç Katıyor !


Süleyman Demirel Üniversitesi araştırmacıları, saniyede 1500m fırlatma kapasitesine sahip bir araç ürettiler.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin ilk elektromanyetik silahı SAPAN, bir fuarda sergilenmiş ve özellikle devlet büyüklerinin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştı. 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN


Şimdi de SAPAN ile benzer olarak barutsuz sisteme sahip olmasıyla dikkat çeken bir silah sistemi, Süleyman Demirel Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirildi. 

Aynı zamanda projenin başındaki Prof. Dr. Lütfi Öksüz, daha önce 30 bin dolarlık tıbbi aleti uygun fiyatla üretmeleriyle yerli koşullarda üretmeleriyle de gündeme gelmişti.

Süleyman Demirel Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, çeşitli metal nesneleri baruta ihtiyaç duymadan elektromanyetik sistemle fırlatabilen silahı önemli bir boyutta geliştirerek hız kazanmasını sağladı. 

9 ay önce kendi geliştirdikleri bu silah sistemi saniyede 300 metre hıza ulaşırken son yapılan geliştirmelerle bu elektromanyetik sistemli silahın saniyede 1500 metre hızla metal cisimleri fırlatabildiği açıklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Öksüz, bu sistemin 150 bin dolara mal edildiğini ve hem savunma hem de saldırı amaçlarıyla kullanılabileceğini söyledi. 

Ayrıca bu barutsuz silahın sadece bu amaçlarla değil, trenlerin ve uydu ekipmanlarının ray üzerinde ilerlemesini sağlamak için de kullanılabileceğini söyledi. 

Öksüz'ün ekibi çok bir büyük başarı yakaladı, ama Öksüz, Rus ve Abd araçları 8000m hıza ulaştığı için durmadan çalışmalara devam ediyor.

Post Top Ad