Kanser Belirtileri! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Temmuz 2017 Salı

Kanser Belirtileri!


Dünyanın en kötü hastalıklarından ve onlarca çeşidi olan kanser.
Unutmayalım hepimiz kanser olabiliriz.

Hiçbirimizin güvencesi olamaz işte bu yüzden bana olmaz diyip geçmemeliyiz.

İşte kanserin öncelikli belirtileri. 


Pek çok insan dünyanın en korkutucu hastalığı olarak AIDS'i görebilir. Ancak AIDS tanımı bile tek başına doğru değildir: AIDS; Hiv virüsü taşıyıp, tedavi görmeyen hastaların karşılaştığı son aşamadır. 

Virüs, direnç testine tabii tutulup, kişide doğru ilaç kombinasyonları kullanılırsa, HIV Pozitif bir kişi, hayatına uzun yıllar boyunca devam edebilir.Ne var ki kanser, çok daha sinsi bir hastalıktır. Kanser, hücrelerinizin olumsuz yönde mutasyona uğramasına neden olur. 

Kanserin belirtileri, son derece basit hastalıklara ait belirtilerle karıştırılabilir. 

Erken teşhis hayatınızı kurtarır. Buna ek olarak ilerleyen safhalarda bile bu hastalığın üstesinden gelen güçlü kişiler görülmüştür. Yani, her zaman umut var. 

Yine de, gerekli sağlık kontrollerini gerçekleştirmeniz için size bir rehber sunmak istiyoruz. İlk seviye kanser türlerinin 15 belirtisi mevcut.

Yumrular
Vücudunuzda aniden beliren yumrular kanser belirtisi olabilir. Ancak her yumru, kanser anlamına gelmez. Genellikle kanseri işaret eden yumrular sabit ve ağrılıdır. Sabit ve ağrılı yumrular, özellikle göğüs kanserinde gözükür.

İdrar Rengi Değişikliği
İdrar renginin aşırı koyu olması ve idrarın tuhaf bir kokuya sahip olması organlarınızdaki bir sorun anlamına gelebilir.

Gaitadaki Tuhaf Renkler
Gaitadaki tuhaf renkler, başta gastroenteroloji sistemindeki sorunların nedeni olabilir.

Sindirim Güçlükleri
Sindirim güçlükleri ve mide asitlerinin aşırı olması da belirti olabilir.

Yaralar
Özellikle cilt kanserinde görülen yaralar, normal sürede iyileşmezler ve normal yaralara göre daha güçlü bir renge sahiptirler.

Ağrılar
Bilhassa vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşan kronik ağrılar, kayda değer problemlere işaret edebilir. Belli noktadaki ağrı bir türlü düzelmezse doktora başvurmanızı öneririz.

Garip Lenf Nodları
Genelde lenf nodları, basit bir enfeksiyon karşısında bile şişme eğilimdedir. Lakin bazı kanserlerde, bu şişler bir türlü sönmez.

Kanamalar
Rahim kanserinin en sıkça rastlanan belirtisi vajinadaki kanamalardır. Kanamalar özellikle cinsel ilişki ve sonrasında sıklaşabilir.

Saçlardaki Anormallikler
Bazı kanser türlerinde Androjen ve estrojen hormanları aşırı düzeyde sargılanıyor. Bu saçlarda gerek dökülme, gerekse aşırı büyümeye neden olabilir.

Ateş
Ateş, pek çok basit enfeksiyonda görülebilir. Lakin kanserlerin neden olduğu ateş semptomları, ilaçlarla tedavi edilemez ve uzun süre devam eder.

Öksürük
Uzun süren öksürük, akciğerlerdeki bir soruna işaret edilebilir. Birkaç günü aşan aşırı öksürükle savaşıyorsanız, doktorunuza başvurun.

Benler ve Çiller
Ciltte aniden çillerin ve benlerin oluşması genellikle en ciddi cilt kanseri melanom ile ilişkilendirilir. 

Aşırı Kilo Kaybı
Dİyet veya spor yapmadan birkaç günde 4.5 - 5 kilo kaybı ciddi bir belirtidir. Her tür kansere işaret edebilir.

Yorgunluk
Gece gündüz çalıştığınız için ortaya çıkan yorgunluklardan değil, ne kadar dinlenseniz ve beslenseniz geçmek bilmeyen yorgunluklardan bahsediyoruz. Böyle bir  şey olursa, mutlaka bir uzmanı ziyaret edin.

Saydığımız maddeler son derece basit bir hastalığın da, kanser gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Vücudunuzu sizden iyi kimse tanıyamaz. 

Eğer belirtilerden biri varsa doktara gidin unutmayon sağlık her şey'den önce gelir.

Post Top Ad