AKK Neden Bu Kadar Önemli ? - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

22 Mart 2017 Çarşamba

AKK Neden Bu Kadar Önemli ?


Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli?

Biliyorsunuz ki neredeyse sadece ülkemizde olan bu problem(gerçekten dünyada sadece ülkemizde olabilir) internet video ve aile içi geçimsizliklerde bile rol oynayan artık neredeyse para kadar önemli olan bir faktör.

İşte bu yazımızda bu nedenleri sizlerle daha açık ve uzunca paylşıyoruz.


Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli?
Türkiye’deki internet kullanıcılarının uzun zamandır yüksek sesle yakındığı tek bir konu var: Adil Kullanım Kotası. 

Change.org’da defalarca kez kaldırılması için kampanyalar düzenlenen, girişimler yapılan bu sınırlandırma, bildiğiniz gibi BTK’nın çalışmaları sayesinde kademeli olarak kaldırılacak. 

2018 sonu itibarıyla da tam olarak Adil Kullanım Kotası’na veda edeceğiz.İlk olarak alınan kararları hatırlayalım. 1 Mayıs 2017 itibarıyla gece 02:00 – sabah 08:00 arası AKK uygulaması geçerli olmayacak. 

Ayrıca bugüne kadar 100 Mbit interneti olan da, 16 Mbit internet olan da kotası dolunca 3 Mbit ile sınırlandırılıyordu. 

Artık bu, sahip olunan hıza oranla daha adil bir şekilde sınırlandırılacak. 2018 sonuna geldiğimizde ise AKN uygulaması tamamen kaldırılacak.

0 yıl önce hayatı yaşayış biçimimizle, şimdiki arasında dağlar kadar fark var. 10 yıl önce müziği Spotify veya Apple Music’ten dinlemiyorduk, netflix yoktu, YouTube yoktu, bir oyuna 40 GB güncelleme gelmiyordu, basılı yayınlar hâlâ kral, ShiftDelete.Net ise yeni kurulmuştu.

Günümüzde yüksek hızlı ve sınırlandırılmamış bir internet aslında hayat kalitemizi de doğrudan etkiliyor. 

Hepimiz Spotify’da “en yüksek kalite”yi seçmek istiyor, ancak kotamızı da düşünmeden edemiyoruz. YouTube’da videoları 480p izlemeye o kadar alıştık ki, 1080p’ye alınca sanki gözümüz bozukmuş da gözlük takınca düzelmiş gibi hissediyoruz.

Kaldı ki YouTube’da kalite ayarı sadece görüntüyü değil, sesi de etkiliyor.


Bir zamanlar 40 GB boyutlu oyun dahi yokken, şimdi oyunlara 40 GB’a varan güncellemeler gelebiliyor. 

Bu güncelleme mevzuusunda tabii bir de akıllı telefon uygulamalarını ve işletim sistemi güncellemelerini de unutmamak lazım. 

Telefonumuzda kullandığımız uygulamalar neredeyse her gün güncelleme alır oldu, yeni işletim sistemi sürümlerinin boyutları da yabana atılacak cinsten değil.

Unutmadan “yeni sosyal medya” da internetimizle doğrudan ilişkili. 

Snapchat ve Instagram’da hepimiz Hikaye paylaşıyor ve paylaşılanları izliyoruz. Günde belki de bu yüzden artık onlarca “video” formatında sosyal medya içeriği tüketiyoruz. 

Hani kendi kendimize soruyoruz ya, “Ben 1 sene önce 2 GB mobil internet ile yetinebiliyordum, şimdi niye 6 GB yetmiyor” diye. İşte bunda yeni sosyal medyanın payı büyük.

Güzel günler göreceğiz çocuklar
Sonuç olarak tüm bu saydığımız ve saymayı unuttuğumuz nedenler dolayısıyla, AKK uygulamasının kalkması internet ve Teknoloji kullanımımızı daha iyi bir seviyeye getirecek. 

Tabii ki sınırlandırmalar kadar hızlı bir internet de çok önemli. Ancak özellikle büyük şehirlerde son yıllarda yapılan internet atılımlarının ve gelinen noktanın hiç fena olmadığını söyleyebiliriz. 


Umuyoruz ki yurt genelinde yüksek hızlı internet ihtiyacı eşit şekilde karşılanabilir ve bu sayede aslında hepimiz bilgiye daha kolay ve daha kaliteli bir şekilde ulaşabiliriz.


Post Top Ad