Xiaomi, Apple'a Acımadı ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

19 Şubat 2017 Pazar

Xiaomi, Apple'a Acımadı !


Xiaomi Apple'ı geride bıraktı.
Her ne kadar kendi pazarı olsada bu kadar sürede büyüyüp Apple gibi dünya markasını geride bırakmak gerçekten takdire şayan bir durum.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Çin menşeili teknoloji devi Xiaomi, dünya devi Apple'ı geride bıraktı. Çin pazarında yapılan araştırma sonucu, 2015'te dördüncü sırada yer bulan Apple, 2016 sonuçlarında 5. sıraya gerilemiş durumda.

Tabii ki bu durumda Çin hükümetinin desteklediği politikanın sonucu büyük. Bildiğiniz gibi Çin hükümeti, Çin menşeili telefonları daha uygun olanaklarla sunulması ve daha güçlü olmaları konusunda Çin teknoloji firmaarına destek verirken, yurtdışı firmalarına da bazı yaptırımlar uygulayabiliyor. O yüzden pek de haklı bir rekabet olduğu söylenemez, beklenmedik bir sonuç değil.


Sayılarla ifade edecek olursak, 2016'da Huawei 76.2 milyon satış yapmış. Firmayı, rakibi Oppo 73,2 milyon ile takip ediyor. 

Bir başka popüler telefon üreticisi Vivo ise 63,2 milyon ile üçüncü sırada. Apple, 2015'e göre &18,2 gerileyerek 43,8 milyon ünite satmış. Huawei, başarısını istikrarlı bir şekilde artırıyor. Apple, Samsung, Xiaomi gibi firmalar Çin'deki stratejilerini oturtmaya çalışırken, Huawei bu zamanı fırsata çevirip öne geçmeyi başardı.

Apple belki iphone 8 ile geri dönebilir.
Ama Apple'ın en büyük pazarlarından birinde geride kalması firma için bir sıkıntı olabilir.

Post Top Ad