Süper Yetenekler Kazanma Gerçek Oldu ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

14 Şubat 2017 Salı

Süper Yetenekler Kazanma Gerçek Oldu !


İnsanlar binlerce yıldır adaptasyon geçiriyorlar.
Peki bu bize ne sağladı adapte olmamız bize ne getirdi.
Filmlerdeki gibi süper güçler kazanabilirmiyiz?


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Bugün dünyada yaşayan bizler için, binlerce yıllık adapte olma sürecinin ne kadar zor olduğunu unutmak kolay olabilir.

Modern teknoloji olmadan atalarımız, hayatta kalmalarına yardımcı olmak için bazı olağanüstü nitelikler geliştirdiler ve birçoğunu torunlarına, yani bizelere aktardılar.

2016 yılının sonlarında Science'da yayınlanan infografik, eski "gizli" genleri basit bir haritada gösteriyor:Sıtmaya dirençli insanlar var ama nasıl neden 

2017'ye kadar yapılan araştırmalar bu mutasyonun, bireyin hayatta kalma ve çoğalma olasılığını daha da arttıracak düzeyde olduğunu gösterdi ve insanlık, "egemen tür" oluncaya dek etkisini artırdı. 

Güney Amerika'nın yanı sıra Nepal'in ve Doğu Afrika'nın bazı bölümlerinde, hastalıklara karşı direnç gösteren insanlar var.

Andes'in Arjantin bölgelerindeki yerli nüfus, arsenik yüklü yeraltı suyu içmeyi mümkün kılan genetik bir mutasyona sahip. Bölgedeki su doğal olarak binlerce yıldır arsenik sızıntısı ile kirlenmiş durumda. Bunlar süper-insanlara özgü bazı inanılmaz yetenekler gibi görülebilir.

Son araştırmalar sayesinde atalarımızın sadece Neandertallerden oluşmadığnı, aynı zamanda Denisovalılar olarak bilinen gizemli bir gruptan da meydana geldiğini biliyoruz. 

Denisovalılar, 60.000  ile 100.000 yıl kadar önce Avrasya topraklarında Homo sapiens ve Neandertallerin yanında yaşamış.. Hem Denisovalıların hem de Neandertallerin soyu tükenmiş durumda ancak son araştırmalar, genlerinin bugün dünyadaki bazı grupların içinde yaşadığını gösteriyor.

Bu genlerden bazıları ise pek de hayırlı değil  Geçen yıl yapılan araştırmalar, Neanderthal'larla çiftleşmemiz sayesinde modern insan papillomavirüsü (HPV) hastalığına maruz kaldığımızı ve genital siğillerimiz olduğunu gösterdi.

Neandertal DNA'larının yüzde 2.8'ini oluşturan kısım nedeniyle depresyon, kalp krizi ve birtakım cilt hastalıkları gibi sağlık sorunları da bize miras kaldı. Ancak bazı yetenekler faydalı da olabilir. 

Yeni bir araştırma, kutuplardaki buzlu koşullarda yaşayan modern insanların, donma sıcaklığının altındaki sıcaklıklarda yılın en az yarısında sağ kalabileceğini gösteriyor.

Atalarımız bize bıraktığı belkide en büyük şey dna'larıdır.

Post Top Ad