Buzullar Donduruluyor ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

16 Şubat 2017 Perşembe

Buzullar Donduruluyor !


Küresel ısınma büyük bir problem bu problemin sonucu olarak buzullar eriyor.Aslında o zaman donduralım gibi şaka amaçlı konuşulur ama ciddi ciddi buzullar dondurulacak.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Artık basit bilimsel makalelerde bile ‘küresel ısınma - kutupların erimesi’ kelime öbeklerinin bir arada kullanıldığını görüyoruz. Kutuplardaki buzulların sürekli erimesi, maalesef dünyanın iklim dengesini olumsuz yönde etkiliyor ve bu, uzun vadede büyük bir tehlike oluşturuyor. 

Arizona State University’deki bilim insanları, kutupların eskisi gibi tekrar buzullaşmasını sağlayacak yeni bir proje sundular.

Araştırmacılara göre eriyen buzulları tekrar döndürmenin yolu basit: Bölgeye yerleştirilecek devasa makinelerle suyun tekrar dondurulması.

 Fizik Profesörü Steven Desch önderliğindeki grup, rüzgar gücüyle çalışan pompalar sayesinde Kuzey Kutup Denizi’nin tekrar soğutulabileceğini öngörüyorlar. Fakat bunun için 500 milyar dolar gibi yüksek seviyede bir ödenek gerek.Aslında böyle bir ödeneğin, kutuplardaki buzulların erimesi sorunundan daha fazla dert ediliyor olması da ayrı bir ironik durum.

 Sonuçta buzulların eski haline dönmesi yalnızca belirli bir kitlenin değil, tüm insanlığın yararına olacak.

Nasıl olacak bilmiyoruz ama başarılırsa büyük bir sıkıntıdan kurtulacağız.

Post Top Ad