Hapı Yut Ve İyileş ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Şubat 2017 Cumartesi

Hapı Yut Ve İyileş !


Hayat devam ederken,Tıp dünyasıda hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor, gelecekte eğer hastalık diye bir şey kalırsa tüm hastalıkları kolayca tespit için harika aygıtlar konumunda bulunacak bir hapımız var.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Yutulabilen elektronik sensörler yutmak için zor olabilir ancak araştırmacılar, küçük voltaj hücrelerinin fizyolojik koşulları izleyebileceğini veya gereken anda müdahelede bulunabileceğini düşünüyorlar.

MIT'deki ve Brigham'daki Kadın Hastanesi'ndeki bilim adamları midede asidik sıvılarla sürdürülen ve uzun süre gastrointestinal sistemde kalabilecek tablet benzeri araçlar geliştirdiler.

Koch Bütünleştirici Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden araştırma birimi olan Giovanni Traverso, yaptığı açıklamada "Sindirim sistemin uzun süre güç sağlayacak yollar bulmamız gerekiyor"dedi. 

GI sistemini, algılama için yeni sistemler barındıran gerçekten benzersiz bir fırsat olarak görüyoruz ve bu sistemlerin temelinde güç yatıyor." ifadelerini kullandı

Brigham Kadın Hastanesi'nde bir gastroenterolog ve biyomedikal mühendisi olan Traverso, çalışma arkadaşı Robert Langer ve MIT mühendisi David H. 

Koch Enstitüsü profesörü Anantha Chandrakasan,bu çalışmaların kızdemli yazarı konumunda. Diğer bir MIT araştırmacısı Phillip Nadeau, Nature Biomedical Engineering'in 6 Şubat sayısı derginin baş yazarı konumunda. Söz konu projenin açıklanması için yoğun bir çalışma şart.

Herhangi bir elektronik cihazda olduğu gibi, geleneksel bir pil eninde sonunda güç kaybeder. Bu, sindirim sistemi söz konusu olduğunda potansiyel bir güvenlik riski oluşturabilir. Araştırma ekibi farklı bir yaklaşım izledi: Bir Limon.

Meyvenin sitrik asidi, iki elektrod arasında (genellikle galvanizli bir çivi ve bir bakır kuruş arasında) küçük bir elektrik akımı taşımaya yardımcı olur. Sindirilebilir sensörün yüzeyine yapışmış olan çinko ve bakır elektrotlar aynı etkiye sahip olabilir mi?

MIT'e göre, çinko, voltaj devresine güç sağlamak için iyonları mide asidine yayar ve bir sıcaklık algılayıcısı ve 900 metrelik bir vericiyi çalıştırmak için yeterli enerji üretir ve verici söz konusu uzaklıktaki her yere erişebilir.


Nadeau, "Yaşamsal belirtilerinizi birkaç hafta içinden izleyecek bir mimariye sahip olabilirsiniz ve bunu düşünmek zorunda bile değilsiniz. O noktada ölçümler yapıyor ve bunlarr telefonunuza iletiyor."

Şu anki prototip (yaklaşık 40 milimetre uzunluğunda ve 12 milimetre çapında) henüz ilk aşama için hazır değil. Ancak araştırmacılar, kapsülü bu boyutun üçte bir oranında küçültmeyi planlıyor.

Langer, "Bu çalışma hasta sağlığının çözümlerini inceleyecek ve yeni yollar bulabilecek ve ilerde gelişmiş nesil elektronik yutulabilir hapların önünü açabilir" dedi.

Post Top Ad