Geleceğin kuantum bilgisayarları geliyor - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

7 Şubat 2017 Salı

Geleceğin kuantum bilgisayarları geliyor


Bilgisayar teknolojisi hızla değişmeye devam ediyor. Bildiklerimizi unutturacak ve piyasayı derinden etkileyecek bilgisayarlarla tanışmamız hiç de uzak değil.

Kuantum bilgisayarlar yakında .....

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Gelecek 10 yıl içinde çok farklı bilgisayarla çalışacağızBilgisayarlar standart bilişim teknolojisinin dışına çıkıyor. Şimdiye kadar yapılmış olan bilgisayarların en güçlüsünü üretmek adına yapılan araştırmalar devam ediyor. İşte on yıl sonranın bilgisayarları. 

Kuantum bilgisayarlar…

Sussex Üniversitesinin uluslar arası bilim adamları grubu, ilk büyük ölçekli kuantum bilgisayarı hayata geçirmek için ilk projelerini hazırladı. 

Kuantum bilgisayar adı verilen bu yeni teknolojideki bilgisayarlar, karmaşık problemleri klasik cihazlardan çok daha hızlı çözme yeteneğine sahip olacaklar.

Sussex Üniversitesi, Quantum Technologies’in Profesörü Winfried Hensinger: “Bu teknolojinin normal bilgisayarlarla hiçbir ilgisi yok; bu bilgisayar dünyadaki en hızlı süper bilgisayarın bile hesaplamasının bir milyon yıl süreceği problemleri rahatlıkla çözebilecek” sözleriyle teknolojiyi açıkladı. 

Profesör Winfried Hensinger “Bu toplumu değiştirebilecek bir icat ve kolay olmayacak, söylemediğimiz şey bunun bir kuantum bilgisayarı oluşturmak için basit bir süreç olduğu… Elbette bu planda zorlukların olabileceği tüm alanları tespit ettik ve oldukça makul bir teknolojik çözüm sağlıyoruz “ ifadelerini ekledi.

Kuantum bilgisayarlar günümüz bilgisayarlarından farklı olarak aynı anda hem 1 hemde 0 değerine sahip olabilecekler. Bu da aynı anda birden çok hesap yapmaya izin verecek. Bilim adamları ilham kaynağı olarak kuantum teorisini gösteriyor. 

Albert Einstein başta olmak üzere birçok bilim adamının üzerinde çalışma yaptığı kuantum fiziği bu bilgisayarlarla hayat bulacak.

Post Top Ad