Dev deniz solucanı - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

26 Şubat 2017 Pazar

Dev deniz solucanı


Bilim insanlarının yeni keşfi dev deniz solucanı.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Her geçen gün Dünya'mızda ki canlılar ile ilgili yeni keşifler yapmakta olan bilim insanları bu sefer dev bir deniz solucanı keşfettiler.Bu solucan türü hakkında önemli bilgiler paylaştılar.
Yaklaşık 4.5 milyar yıllık Dünya'mız birbirinden eşsiz, birçok canlıya bugüne kadar ev sahipliği yaptı. Bu canlılardan kimisi değişen şartlarda adaptasyona uğrayarak, ya değişti ya da nesli tükenerek keşfedilmeyi bekledi. Yapılan kazılar sonucunda bilim insanları dev bir deniz solucanı keşfetti.

400 milyon yıllık dev deniz solucanı keşfedildi!
Bilim insanları, her geçen gün Dünya'mızda ki canlılar ile ilgili yeni keşifler yapmakta. Bu sefer ise bilim insanların keşfettiği canlı ise dev bir deniz solucanı.

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan 3 metre uzunluğundaki deniz solucanı, 400 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor.

400 milyon yıllık geçmişi olan Bobbit solucanı, okyanusun derin yerlerinde yaşamı sürdürebiliyor. Yaşamını balıkları ve ahtapotları avlayarak sürdüren bu dev katil deniz solucanı, avlarını kumun altına saklayarak bekliyor. Daha sonrasında ise gözüne kestirdiği av kendisine doğru yaklaştığında keskin dişleri ve güçlü çenesi ile avını kıs kıvrak yakalıyor.


Deniz solucanları arasındaki en büyük çeneye sahip olan Bobbit solucanı adeta bir katil diyebiliriz. Büyük çenesi ve sivri dişleri ile dikkat çeken deniz solucanının çenesinin fosilleri, 1994 yılında Kanada'da yapılan bir kazıda ortaya çıkartıldığı belirtildi.

Yapılan bu kazı sonucunda ortaya çıkan çene fosillerini, detaylı bir şekilde incelemeye alan bilim insanları, yeni bir türün keşfedildiğini duyurdu. Yaklaşık 400 milyon yıllık geçmişe sahip olan bu türün okyanusun çeşitli katmanlarında hayatını sürdürdüğü de ortaya çıktı.

Binlerce yıldır bu dünyadayız ve hala bilim insanları yeni canlılar keşfetmeye devam ediyor.Bakalım daha neler göreceğiz.


Post Top Ad