Apple Davalık ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

5 Şubat 2017 Pazar

Apple Davalık !


Apple, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde yeni bir dava ile karşı karşıya! İddialar ise Apple'ın kullanıcılarını zorla yeni sürüm yazılıma geçiş yaptırdığı yönünde.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Apple'a yeni bir dava daha açıldı!
Gün geçmiyor ki büyük Teknoloji firmaları yeni bir dava süreci ile karşı karşıya kalmasın. Bu kez konunun öznesi Apple ve iddialar firmanın kullanıcıları FaceTime'ı iptal ederek zorla yeni iOS sürümüne yönlendirdiği şeklinde.

Apple kullanıcılarını mecbur mu kılıyor?
Görünüşe göre firmanın iOS 6 kullanıcılarını FaceTime'ı bilerek ve isteyerek iptal etme yoluyla iOS 7'ye zorunlu kıldığı iddia ediliyor. Bu uygulamanın altında ise Apple'ın Akamai firmasına sürekli artan veri ücretlendirmelerini ödememek istemesi yatıyor.


Hatırlarsanız FaceTime'ın iOS 6'da bozulmasının gelmesinin ardından iPhone 4 ve iPhone 4S modelleri de kullanılamaz hale gelmiş ve kullanıcılar yeni bir akıllı telefon satın almak zorunda bırakılmıştı.

Peki Akamai firması ile Apple'ın ilişkisi nedir? Bu sorunun yanıtı biraz Karmaşık bir konu. Öncelikle Apple'ın FaceTime uygulamasını ilk kez tanıttığında iPhone'lar arasında iletişim için iki farklı teknoloji kullandığını belirtmemiz gerekiyor.

Birincisi kullanıcılar arası (peer-to-peer) iletişim seçeneğiydi. Bu da kullanıcılar arasında ses ve görüntü transferini olanaklı kılıyordu. Fakat ikinci teknoloji, röle metodu olarak adlandırılıyor ve Akami üzerinden kiralanan sunucular yardımıyla kullanıcılar arasında veri transferi yapılabilmesine olanak tanıyordu. Bu metodun FaceTime üzerindeki aramaların yüzde 10'unu kapsadığının da altını çizelim.

Fakat 2012 yılında Apple'ın VirnetX'e ait patentleri ihlal ettiği şeklinde dava edilmesi ve bu davayı kaybetmesi sonucunda FaceTime'dan peer-to-peer teknolojisi çıkarılmış ve tüm FaceTime görüşmeleri Akamai sunucuları üzerinden yapılmaya başlanmıştı.

İşte bu yüzden Apple, her ay Akamai firmasına milyonlarca dolar ödemek zorunda kalmıştı. Hatta tam rakamları açıklamak gerekirse, 2013 yılında Apple'ın aylık 83 milyon Dolar gibi bir ödeme yaptığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak bu ücretlerden tamamen kurtulabilmek adına böyle bir hareketin altına imzasını attığı iddia edilen Apple'ı bu davada nasıl bir sonucun beklediği muallak diyebiliriz.


Shiftdelete

Post Top Ad