Kendi kendini söndürebilen lityum iyon batarya! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

17 Ocak 2017 Salı

Kendi kendini söndürebilen lityum iyon batarya!


Yeni lityum iyon bataryalar, kendi kendini söndürebilme özelliğiyle gelecek için ümit veriyor.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, gelecekteki lityum iyon bataryaların daha güvenli hale gelmesini sağlayacak bir çözüm ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Son dönemde, özellikle Galaxy Note 7 olayıyla gündemden düşmeyen lityum iyon bataryaların üretim hatası veya hızlı şarj sebebiyle yangın çıkrebilme özelliğiarması veya patlaması gibi ihtimallerin bu yeni çözüm ile ortadan kaldırılması hedefleniyor.Bilim insanları tarafından geliştirilen bataryalar, alev alma durumunda sadece 0.4 saniye gibi bir sürede kimyasal bir reaksiyon gösteriyor ve kendi kendini söndürebiliyor. Bunun için her bir bataryanın çekirdeğine, 150 derece sıcaklıkta eriyecek şekilde tasarlanmış, koruyucu polimer bir kabuk yerleştirilmiş.  Bu kabuk ise alevlenmeyi geciktirici bir kimyasal olan trifenil fosfat (TPP) içeriyor ve serbest kaldığında, oldukça yanıcı olan elektrolitlerin alev almasını bastırarak pili hemen söndürebiliyor.


Lityum iyon bataryalar için trifenil fosfat (TPP) kullanılan çözümlerin daha önce de denendiği, ancak bu denemelerde kimyasalın doğrudan batarya içerisindeki elektrolitlerleler karıştırıldığı belirtiliyor. Bu da haliyle performansı uygulanamaz seviyelere geriletmiş.

Stanford Üniversitesi çözümünde ise, şu anki aşamada bataryanın içerisinde ne kadar alan kullanıldığı açık değilken. Ayrıca, batarya performansının durumu da net değil. Bunlar, kendini söndüren lityum iyon bataryaların, henüz akıllı telefon ve tablet gibi küçük form faktörüne sahip cihazlarda kullanılamayacağını düşündürüyor. Bakalım, teknolojiyi iOS ve Android tabanlı cihazlarda ne zaman görebileceğiz?SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad