İklim değişikliği en büyük tehlike!!! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

24 Ağustos 2017 Perşembe

İklim değişikliği en büyük tehlike!!!


Küresel iklim değişikliğinin ayak izleri ortada. Ortalama yıllık sıcaklıklar gittikkçe artıyor. 

Bu ölçülebildiği gibi Küresel İklim Değişikliği'nin etkileri gözlemlenebiliyor: Solomon Adaları'ndan bazıları battı.

Dünya'da 2016'nın en ciddi ele alınan konularından biri Küresel İklim Değişikliği ve etkilerini en aza indirgemek. 

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Bunun için Paris'te düzenlenen iklim zirvesi sonrası, ülkelerin korbon salınımını azaltmak üzere düzenlenen Paris Mutabakatı Türkiye'nin de son anda dahil olduğu 180'e yakın ülke tarafından imzalandı. 2016 boyunca geride bıraktığımız her ay son yılların en sıcak ayı olarak tarihe not düşüldü. Durumun vehametini ortaya koyan birçok araştırma yayınlansa da Küresel İklim Değişikliği'ni çok da umursamamak için nedenler de bulanlar var tabi.Son 165 yıl içinde havalar ne kadar mı ısındı?Yukarıdaki gif son zamanlarda sosyal medyada Küresel İklim Değişikliği ile ilgili en çok paylaşılan görsellerden biri. İklim Bilimci Ed Hawkins tarafından hazırlanan veri görselleştirmesinde hava sıcaklıklarının ne kadar çok rahat gözlemlenebiliyor. Dilerseniz buradaki verileri NASA tarafından yayınlanan şu kısa rapordakilerle karşılaştırabilirsiniz.

Tahmin edeceğiniz üzere Nisan 2016 da son yılların sıcaklık rekorunu kırdı. 2016 tam gaz en sıcak yıl olma yolunda ilerliyor. Nisan ayının sıcaklık rekorunun bir başka özelliği ise 2010'da kırılan önceki rekorun 0,24 °C, Nisan ortalamasının 0,87 °C üzerinde olması,


Havaların bu kadar ısınmasının etkilerini her zamankinden daha fazla hissediyoruz... ve gözlemleyebiliyoruz.Environmental Research Letters’ta yayınlanan bir yazıya göre, Solomon Adaları’ndan beşi, insan eliyle yaratılan iklim değişikliği sebebiyle battı ve altı tane daha ada batma tehlikesiyle karşı karşıya.

Pasifik Okyanusu’nda yer alan ve tropikal adalardan oluşan Solomon Adaları Krallığı’nın 500 binden fazla nüfusu var. Son yıllarda nüfusun büyük bir bölümü iklim değişikliğinin deniz seviyesi üzerinde yarattığı etkilerden olumsuz etkileniyor.


Gezegendeki sıcaklıkların artmasının Solomon Adaları’nı ne kadar etkilediği 2011-2014 yılları arasında, adalardan birinin üzerindeki on evin birden denizde yok olmasından da belli oluyor.Avustralyalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu durumun yankıları çok daha uzak kıyılarda da görülüyor.
İklim değişikliği konusunda önemli çalışmaları bulunan NASA bilim adamı James Hansen’in martta yaptığı açıklamaya göre, Hansen, gelecek yüzyılda deniz seviyesindeki 7 metrelik yükselmenin kıyı ülkelerini yok edeceğini öngörüyor.


Losing Ground’da gösterildiğine göre Lousiana’nın kıyı şeridi yükselen deniz seviyeleri yüzünden kayboluyor ve US Geological Survey’nin yaptığı araştırmaya göre bu kayıp saatte bir futbol stadı büyüklüğünde gerçekleşiyor. Aynı zamanda Güney Florida, the Carolinas ve Jersey kıyısı da Climate Central tarafından hazırlanan interaktif bir harita ya göre tehlikeyle karşı karşıya.Araştırmalara göre, Choiseul Bölgesi’nin başkenti olan Solomon Adası Taro, iklim değişikliği yüzünden vatandaşlarının yerini değiştirmesi gereken ilk başkent ve Solomon Adaları’nda yaşanan bu değişiklikler diğer kıyı ülkelerinde oluşacak problemlerin sadece bir ön gösterimi olma özelliğini de taşıyor.

Kaynaklar: abcnews.go.com, theguardian.comPost Top Ad