Bu teknoloji sayesinde görüntüler hayatınızı kurtarabilir. - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

16 Ocak 2017 Pazartesi

Bu teknoloji sayesinde görüntüler hayatınızı kurtarabilir.


Güney Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, HySP adı verilen yeni bir görüntüleme tekniği sayesinde yakın gelecekte sadece görüntülerle hastalık tespitinin mümkün olabilmesi için çalışıyor.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Hyper Spectral Phasor (Hiper Görüngesel Fazör) ya da kısa adıyla HySP adı verilen yeni bir görüntüleme Teknolojisi sayesinde görüntüler hayatınızı kurtarabilir. İşte, bir hastalığın belirtilerini daha iyi anlama iddiasındaki yeni tekniğin detayları.
Biyolojik sistemleri görüntüleme konusunda uzmanlaşmış olan Güney Kaliforniya Üniversitesi Translasyonel Görüntüleme Merkezi araştırmacıları, medikal araştırmacıları tarafından kullanılan temel bir tekniği ileri taşımayı başarmış durumda.

HySP ile moleküller çeşitli ışık dalga boylarında (özellikle de flüoresanlarda), farklı şekillerde parlıyorlar ve bu tür görüntüler bir araya getirilerek molekülün sağlık durumuna dair bir görüntü sağlanıyor. Normal şartlarda bu işlemi gerçekleştirmenin, oldukça yavaş ve yoğun emek isteyen bir iş olduğu ancak yeni algoritmanın bunu kolay hale getirdiği ifade ediliyor.

Oldukça kritik olan bu tekniğin özellikle hastalıkların başlangıcını bulmak anlamında önemli olduğu ve zaman içindeki değişimlerin izlenerek bir hastalığın nasıl davrandığının daha iyi anlaşılabileceği belirtiliyor. HySP bunu tek bir geçişle gerçekleştirebilirken, başka sistemler taramaları bir araya getirmek için algoritmaları kullanmadan önce her bir geçişi ayrı ayrı gerçekleştiriyor ve haliyle işlem hem zaman alıyor hem de maliyet yükseliyor. Ek olarak ciddi bir bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyuluyor.


Araştırmacılar, şimdiye kadar oluşturdukları konsepti bir zebra balığında test etmiş durumda. Gelecekte ise HySP’nin insanlar, özellikle de çatışmalarda kimyasallara ve ciğerlere zarar veren materyallere maruz kalan askerler üzerinde test edilmesi planlanıyor. Ciğerlerden alınacak görüntülerin sağlıklı ciğerlerle karşılaştırılarak farkın ortaya konması düşünülüyor.

Eğer testler başarılı olursa ciğer hastalıklarının tespitinde teknoloji önemli bir rol oynamış olacak. Ayrıca teknolojinin akıllı telefon kameralarında bile kullanılabileceği söyleniyor. Bir lezyonun fotoğraflanarak doktora gösterilmesi ve doktorun lezyonun potansiyel kanser riskini bu sayede açıklaması mümkün olabilir.SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad