728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  2 Ocak 2017 Pazartesi

  Bir üflemeyle 17 hastalık teşhisi


  Bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, bir üflemedeki hava partiküllerini analiz eden bir aracın 17 farklı hastalığı teşhis edebildiğini ortaya koydu.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz, küçük bir cihazla bedeni tarayan ve saniyeler içinde hastalık teşhisi yapan cihazlar artık gerçek oluyor.
  1400 insan üzerinde denendi
  Hossam Haick isimli bilim insanının geliştirdiği cihaz 1400 insan üzerindeki denemelerde, parkinson, akciğer kanseri, böbrek rahatsızlıkları, MS, prostat kanseri ve yumurtalık kanseri gibi, 17 farklı rahatsızlığı doğru teşhis etmeyi başardı.

  Hava partiküllerindeki organik bileşenleri moleküler düzeyde analiz edebilen cihaz, böylece vücuttaki hastalıklardan nefese geçen organik molekülleri tanıyabiliyor.

  1400 hasta üzerinde yapılan deneylerde %86 oranında başarı gösteren cihazın, hala geliştirilme aşamasında olduğunu ve daha kesin sonuçlar vermesi için üzerinde çalışıldığını hatırlatalım. 

  Öyle görünüyor ki, on yıla kalmaz, evimizdeki minik asistan robota "hoh"layarak vücudumuzda hangi sorunların olduğunu anı anına teşhis etmemiz mümkün olacak.


  SDN - ShiftDelete.Net
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Bir üflemeyle 17 hastalık teşhisi Rating: 5 Reviewed By: Zuhal Özden
  Scroll to Top