Ay’a gidecek ilk özel şirket hazırlıklarını tamamladı - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

15 Ocak 2017 Pazar

Ay’a gidecek ilk özel şirket hazırlıklarını tamamladı


İlk defa bir özel şirket, Ay’a uzay gemisi indirmek üzere hazırlıklarını tamamladı ve izinlerini de aldı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Ay’a gidecek ilk özel şirket yolculuğa hazır.Orta vadede Ay’da madencilik yapmayı planlayan şirketin ilk adımı, 2017 içinde Ay’a bir keşif robotu indirmek. Moon Express isimli şirket bu işlem için gerekli olan 45 milyon dolarlık fonu da toplamış durumda.

Ayrıca, Google’ın açtığı “Lunar X Prize” yarışması da bütçesinin en az %90’ı özel fonlardan oluşan bir aracı 31 Aralık 2017’ye kadar Ay’a indiren ilk şirkete 20 milyon dolar ödül vadediyor. Böylece Moon Express 2017 içinde Ay’a inmeyi başarırsa, Google’dan da 20 milyon dolar alacak. 

Ay’a yolculuklar yeniden başlıyor

Moon Express’in geliştirdiği ay robotu MX-1E’i dünyadan yörüngeye çıkaracak Elektron isimli roket de bu yolculuk sırasında ilk kez denenecek. Yüksek itme gücü ve düşük maliyeti ile yörüngeye küçük yükleri çıkarmak için pratik bir roket olarak hayata geçecek olan Elektron başarılı olursa, dünyadan yörüngeye çıkmak isteyenler yeni bir rokete kavuşmuş olacak.

Elektron roketi ile dünya yörüngesine çıkacak olan MX-1E ise burada roketten ayrılacak ve kendi motorlarıyla 4 gün sürecek yolculuk sonunda Ay’a iniş yapacak. Ardından Ay’da toprak analizleri alıp fotoğraflar çekecek ve maden çıkarmak için ideal noktaları tespit etmeye çalışacak olan robot, yakın gelecekteki maden operasyonları için hazırlık yapacak.


TeCH INSIDe

Post Top Ad