728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  31 Ocak 2017 Salı

  Akıllı telefonlar artık kan tahlili yapıyor


  Gelişen teknolojiyle birlikte, kullanıcıların akıllı telefonlara karşı beklentileri, telefon görüşmeleri yapmak, internete bağlanmak ve fotoğraf çekmek gibi işlevlerin çok daha ilerisini taşınmaya başladı. Bu gelişim son noktası ise akıllı telefon ile kan tahlili oldu.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  2010 yılında sizlerle üzerinde fikir alışverişi yaptığımız Cep telefonuyla kan tahlili yapılabilir mi? sorusu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından geliştirilen yazılım sayesinde cevap buldu.
  Peki, akıllı telefon ile kah tahlili yapılmasına imkan tanıyan yazılım nasıl çalışıyor?

  Özel bir kağıt üzerine damlatılan kanın fotoğrafını çekerek tahlil yapılmasını sağlayan yazılım hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, tüm hastalıkların kısa sürede, daha düşük bir maliyetle öğrenilebilmesini sağladıklarını belirtiliyor.


  BİORGB adlı proje kapsamında geliştirdiği yazılımın tespit edebildiği hastalıklar arasında Hepatit B, Hepatit C, HIV virüsü ve Grip'in yanı sıra bazı kanser türleri yer alıyor.

  Sağlık taramasında tıbbi cihazlara olan gereksinimi büyük oranda ortadan kaldıran yazılım, yapay kan kullanılarak yapılan testlerde büyük bir başarı sağlamış durumda.

  SDN - ShiftDelete.Net
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Akıllı telefonlar artık kan tahlili yapıyor Rating: 5 Reviewed By: Zuhal Özden
  Scroll to Top