Facebook'un Drone'ları Düşüyor ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

17 Aralık 2016 Cumartesi

Facebook'un Drone'ları Düşüyor !


Facebook'un havadan internet bağlantısı sağlayacak otonom drone'larının

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Facebook'un drone'u yere çakıldı
Zuckerberg'ün sadece sosyal medya servisi sunan bir sitenin patronu olmakla yetinmeyeceği ve tüm dünyaya internet bağlantısı satan bir iletişim devine dönüşmek istediğini, geçen yıl anlamıştık.

Gökyüzünde otonom olarak uçan ve aşağıdaki yerleşim birimlerine kablosuz internet bağlantısı sağlayan drone'lar tasarlamaya başlayan Facebook, bu projede hayli yol kat etti.

Dev Facebook drone'ları şehirlere internet sağlayacak
V biçiminde kanatlara sahip 20 metrelik dev drone'lar üreten Facebook, drone testlerine de başladı. 

Bu drone'ların kullanıma girdiğinde, haftalarca gökyüzünde kalması ve enerjisini güneşten alması gerekiyor ancak şimdilik test amacıyla uçan drone'lar havada sadece 1-2 saat kalabiliyor.

Fakat son test sırasında, drone'lardan biri inişe geçmişken yere çakılıverdi. Bu aslında sıradan bir kaza gibi görünebilir ancak önemli bir problem. Çünkü iniş hesaplamaları dahil, tüm uçuşu drone'un yapay zekası yönetiyor.

Drone'daki yapay zekanın, rüzgarı, yüksekliği, hızı, çevrenin coğrafi durumunu hesaba katarak yumuşak ve güvenli bir iniş sağlaması gerekirken, bu görevini başaramayıp drone'un sert bir şekilde çakılmasına neden olması, tüm çalışmaları riske atıyor.

Facebook şimdi yapay zekanın nerede sorun yaşadığını tespit edip aynı hatanın tekrarlanmaması için kazayı soruşturacak. Aksi halde şehirlerde tepemizde uçan 20 metrelik dev drone'ların patır patır kafamıza düşme riski de bulunuyor.


shiftdelete

Post Top Ad