Çin yapımı Titanic geliyor! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

5 Aralık 2016 Pazartesi

Çin yapımı Titanic geliyor!


Çinliler bu defa da 1912 yılında batan Titanic gemisini klonlayacak. 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Dünyanın gelmiş en büyük deniz facialarından birini nedir sorusunun akla gelen cevabı hiç şüphesiz ki Titanic olacaktır. 15 Nisan 1912 yılında, gemi içinde bulunan 1514 kişi ile birlikte Kuzey Atlantik okyanusunda batan RMS Titanic, tarih boyunca unutulmayacak bir olay olmuştur. Haberimizin konusu ise Titanic gemisinin yeniden sulara dönüyor olması. Çinliler RMS Titanic gemisinin birebir kopyasını inşa etmeye başladı!
Haberin detayından önce Titanic hakkında geriye dönük bazı bilgiler verelim. Batmaz gemi olarak adlandırılan Titanic, 1909 yılında inşa edilmeye başladı ve 3 yıl sonrasında denize ilk kez indirildi. Yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisi olma özelliğine ek olarak, dönemine göre sahip olduğu üst düzey teknolojileri sayesinde de "batmaz" olarak nitelendirilen Titanic, 10 Nisan 1912 tarihinde ilk seferine çıktıktan tam 5 gün sonra, 15 Nisan 1912 tarihinde Atlantik okyanusunda bir buzul dağına çarptıktan yaklaşık 3 saat sonra 1514 yolcu ve mürettebatı ile tamamen sulara gömüldü. Bu olay gelmiş geçmiş en büyük facialarından biri olarak tarihteki yerini aldı.


Son yıllarda kopya, yani replika üretimlerle "çin malı" söyleminin hakkını veren Çin merkezli üreticilerden bu konuyla ilgili bir bomba daha geldi. Çin merkezli Seven Star Energy Investment Group isimli şirket, Titanic gemisinin birebir kopyası için çalışmaları sonlandırdı ve gemi inşaatına başladı. 


Dış tasarım olarak tamamen aynı şekilde hazırlanacak olan çakma Titanic'in iç kısmında ise bazı önemli detaylar dışında daha serbest bir tasarım anlayışı hakim olacak. İşin ilginç tarafı ise 130 milyon dolar civarında maliyeti olacak olan bu çalışmanın eseri, Sichuan bölgesinde bir eğlence parkının bir parçası olacak. Balo salonları, yemek alanları, özel kamaralar gibi detaylarla Titanic havası yansıtılacak. Ziyaretçilerin bu gemide gecelik kalma bedeli ise yaklaşık 400$ olacak. 

Çakma Titanic projesinin ilginç detaylarından biri de bazı alanlarda simülasyon ile gerçek gemi kazasının benzeri bir deneyimin ziyaretçilere sunulması oldu. Bu durum ise çeşitli tartışmalara sebebiyet verecek gibi görünüyor zira dünyanın en büyük facialarından birinin üzerinden para kazanmak veya eğlence oluşturmak ne kadar etik tartışılır.

Seven Star Energy tarafından inşaatı başlayan çakma Titanic projesinin 2017 yılın Ekim ayında bitirilmesi bekleniyor. 

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad