Uçaktan daha hızlı giden tren - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

11 Kasım 2016 Cuma

Uçaktan daha hızlı giden tren


Elon Musk'ın fikri üzerine geliştirilen ve yeni nesil "tren" olarak tanımlanabilecek Hyperloop teknolojisinin ilk büyük uygulamasını Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapan Hyperloop One, 8 Kasımda önemli bir duyuru yapacağını açıkladı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Şirketin ilk büyük test platformunu kurduğu BAE çöllerinde, ulaşılan hız rekorunun açıklanabileceği şüphesini doğuran bir de video yayınlandı.
Uçaktan daha hızlı giden tren
Arap yarım adasında ülkeleri birbirine bağlayan tüplerdeki kapsülün saatte 1000 km üzerine çıktığı belirtiliyor.

Ardından da şehirler arasındaki ulaşım süresinin 15-20 dakikaya düştüğü vurgulanıyor.

Yolcu uçakları ise bugünün şartlarında saatte 800-900 km gibi hızlara ulaşıyorlar. Dolayısıyla Hyperloop'un tam anlamıyla geliştirildiğinde, uçaklardan daha hızlı olması bekleniyor.

Ayrıca Hyperloop kapsüllerinin, uçakların iniş ve kalkış gibi saatler alan manevralara da gerek duymadan hızlıca indirme bindirme yapmaları da mümkün olacak.

Hyperloop One eğer hayata geçerse, uçağın icadı gibi tarihteki en önemli gelişmelerden biri olacak.

Dev mesafeler dakikalara inecek
İstanbul-Ankara gibi bir mesafeyi 15-20 dakikaya indirecek olan yeni ulaştırma sistemi tüm dünyaya yayıldığında aynı kıtada bir uçtan diğerine ulaşmak sadece bir iki saatlik yolculukla mümkün olacak. 

Bu tür bir gelişmenin ise sosyal hayatta büyük değişimler yaratması bekleniyor.

Özellikle büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerinin çalıştıkları büyük şehirlerden kaçarak uzak sakin şehirlere yerleşmeleri ve sabahları yeniden ofislerinin bulunduğu büyük şehirlere gelip gitmeyi tercih edecekleri düşünülüyor.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad