Matematik Ve Fende Kötü Durumdayız ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

30 Kasım 2016 Çarşamba

Matematik Ve Fende Kötü Durumdayız !


Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması’nın açıklanan sonuçlarına göre Türkiye’deki dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencileri, fen ve matematik alanlarında dünyadaki yaşıtlarının çok gerilerinde.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Dünya genelinde yapılan en eski ve kapsamlı araştırmalardan olan TIMSS (Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması), toplam 60 ülkeden 600 binden fazla öğrencinin katıldığı bir araştırma düzenledi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da fen ve matematik alanındaki ilk 5 sırada Singapur, Hong Kong, Güney Kore, Tayvan ve Japonya'daki dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencileri yer aldılar. 

Türkiye, 4. sınıf matematikte 49 ülke arasından 36. sırada yer aldı.8. sınıf matematikte ise 39 ülkeden 24. sıradayız.4. sınıftaki fen dersinde durum berbat: 47 ülke arasından 35. sıradayız.8. sınıf fen dersinde ise biraz toparlamışız: 39 ülke arasında 21. sıradayız.TIMSS’den sonra 15 yaş öğrencilerinin yeteneklerini ölçen PISA’nın (Uluslararası Değerlendirme Programı) sonuçları da önümüzdeki hafta açıklanacak.


webtekno
etiketler:Matematik Ve Fende Çok Kötü Durumdayız !

Post Top Ad