Köpekler İçin Teknoloji ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

27 Kasım 2016 Pazar

Köpekler İçin Teknoloji !


Her yıl 3000 insanın karlı dağlarda kaybolduğu İsviçre'de, arama kurtarma köpeklerine büyük sevgi besleniyor. O köpeklere artık teknoloji desteği geliyor.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

İsviçre köpeklerine teknoloji desteği geliyor
İsviçre'nin kurtarma köpekleri son derece ünlüler. Rescue Dogs isimlerinden adını alan Redog organizasyonu, bu akıllı köpekleri eğitiyor ve İsviçre dağlarında insanların hayatlarını kurtarmaya gönderiyor.

İsviçre dağlarında, karlı bölgelerde, insanların erişiminin zor olduğu noktalarda her yıl 3000 kişi kayboluyor ve bu kayıpların çoğu Redog köpekleri tarafından bulunuyor. Köpeklerin boynunda asılı olan sıcak içecekse, kar altında kaybolanların hayatını kurtaran önemli bir diğer detay.

Kayıp insanları bulmak için eğitilen köpekler
Redog organizasyonu bugüne kadar kayıp kişileri bulmak için koca burunlu bu köpeklerin olağan üstü koku alma yeteneklerine güveniyordu.

Çok uzaklardan insan kokusunu alabilen köpekler sayesinde bir bölgede kayıp olan sporcuları, kazazedeleri çok geç olmadan bulmak mümkün olabiliyordu.

Ancak yine de köpeklerin koku yeteneğinin bir sınırı var ve kazazedeler çok uzaktaysa ya da rüzgar ters yönden esiyorsa, kayıp kişilere ulaşmak zorlaşıyordu.

Redog organizasyonu şimdi kazazedeleri aramak için termal kameralarla donanmış özel drone'lar kullanacaklarını açıkladılar. Bu drone'lar sayesinde, kayıp kişilerin izlerini bulup köpekleri hızla kazazedelerin yanında göndermek mümkün olacak.

Köpeklerin yüksek vücut ısıları kar altında zor durumda olan insanların, yardım gelene kadar soğuktan korunmasına da yardımcı oluyor.

Drone'lar ile yerleri tespit eden kayıp kişilere daha sonra şartların elverdiği şekilde, karadan veya havadan ulaşmak mümkün olacak.


shiftdelete

etiketler:Köpekler İçin Teknoloji !

Post Top Ad