Japonya Zirveye Oynuyor ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

26 Kasım 2016 Cumartesi

Japonya Zirveye Oynuyor !


Japonya yoğun hesaplama gücü anlamında süper bilgisayar zirvesi Top 500'ü alt üst edecek yeni sistemini planladı. Çin zirveyi kaptıracak gibi gözüküyor.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Japonya süper bilgisayar zirvesine göz dikti!
Japonya, dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarının sıralandığı Top 500’de zirveyi ele geçirmek için kolları sıvadı. Eğer planlar hayata geçerse, Japon süper bilgisayar zirvedeki Çinli rakibine önemli bir fark atacak!

130 petaflop yoğun hesaplama gücü
Japonya’nın geliştirilmesini planladığı süper bilgisayar, 130 petaflop hızına ulaşan bir yoğun hesaplama süper bilgisayarı olacak. Projenin maliyetiyse 173 milyon dolar olarak hesaplanmış durumda.

Yeni Japon süper bilgisayarının yapay zeka alanında kullanılacağı ve tıbbî kayıtlardan faydalanarak yeni servisler ile uygulamalar geliştirileceği açıklanıyor. Ek olarak bu yeni sistem, Japon şirketlerin ABD merkezli Google ve Microsoft’un servislerini kullanmak yerine ücret karşılığında kullanabileceği önemli bir yatırım olacak.Japonya Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Ulusal Enstitüsü tarafından üretilecek süper bilgisayar hayata geçtiğinde, şu anda Top 500’ün zirvesinde yer alan Çin’in 93 petaflop hızındaki Sunway TaihuLight’ı tahtından indirmiş olacak. Sunway TaihuLight’ı ise yine bir Çin süper bilgisayarı olan ve 33 petaflop hızına ulaşan Tianhe-2 takip ediyor.

Japonya’nın şu anda Top 500’de 6. sırada yer alan en hızlı süper bilgisayarının ise 13 petaflop değerine ulaşan Oakforest-PACS olduğunu belirtelim. Ülkenin şu anda listede yer alan 27 süper bilgisayarı bulunuyor ve tümü de Linux ile çalışıyor.

Japonya’nın bu önemli süper bilgisayar projesinin hükümet için üretimini kimin gerçekleştireceği şu an için belirsizken, ihalenin 8 Aralık tarihine kadar açık olacağı ifade ediliyor. Süper bilgisayarın 2018 yılında hazır olması planlanıyor.


shiftdelete

etiketler:japonya, dünyanın en iyi bilgisayarı, teknoloji 

Post Top Ad